Home / Genel / En Yüksek Kredi Notu Kaçtır?

En Yüksek Kredi Notu Kaçtır?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks kredi notu sistemi kişinin mali verileri dikkate alınarak not ortalamasının hesaplanmasını gerçekleştirmektedir. Bu sistemde geriye dönük 5 yıl içerisinde bankalardan kredili mevduat hesabı, kredi ya da kredi kartı gibi kredili işlemler kullanan kişilerin ödeme performansları gibi farklı kriterler kullanılarak not ortalaması hesaplanmaktadır.

Findeks En Yüksek Kredi Notu

Findeks sisteminde en düşük kredi notu sıfır olarak olarak hesaplanırken en yüksek kredi notu puan ise 1900 puandır. Kredi notunun yüksek olması kişinin hem daha kolay kredi onayı alabilmesi hem de artık daha avantajlı koşullarda kredi kullanması anlamına gelmektedir. Bu nedenle kredi notunun mümkün olan en yüksek seviyede tutulmaya çalışılması amaçlanmalıdır.

İyi Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kolay kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi notu ortalamaları mümkün olan en yüksek seviyede tutulmalıdır. Kişinin kredi notunun iyi olduğunu var sayabilmek için kredi notu 1500 puan ve üzerinde olmalıdır. Kolay kredi kullanmak isteyen kişilerin not ortalamalarını bu seviyede tutmaları gerekir. Kredi notu 1300 ve üzerinde ise bu durumda ise kişi gerekli şartları taşıması durumunda yine kredi onayı alma imkanına sahiptir.

Düşük Kredi Notu

Kredi notu 1200 puanın altındaysa bu durumda kişinin düşük kredi notu ortalamasına sahip olduğu varsayılır. Bu durumda kişinin kredi onayı alması zorlaşırken düşük kredi notuna kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Burada bankanın dikkat ettiği nokta kredi başvuru formu dolduran müşterisinin aylık geliridir. Aylık ödemesi 500 lira olan bir kredi paketi için kredi başvurusunda bulunan kişinin aylık 2 bin lira gelir beyan etmesi durumunda kredi onayı alması mümkündür. Yine ipotekli ihtiyaç kredisi ya da altın teminatlı kredi paketlerinde bankaya alacağına karşılık teminat verilmesi de kredi onayı alınması ihtimalini yükseltmektedir.

İlgili  Denizbank Kredi Notu Sorgulama Öğrenme

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Kredi Notuma Göre Kredi

İçindekiler1 Kredi notuna göre ne kadar kredi çekebilirim? 2 Kredi notu değerlendirmesi nasıl yapılır?2.1 Kredi notunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir