Home / Bilgiler / Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması Hesaplama

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması Hesaplama

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması

Askerlik borçlanması ile ilgili gidilen düzenlemeler nedeni ile, konu ile alakası olan kişilerin Emekli Sandığı’na askerlik ile ilgili yazılı başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru esnasında tabi tutuldukları personel kanunlarında yer alan hükümlere göre belirlenecek göreve giriş, kademe ve ek göstergeleri, gerçek aylık ve buna ait unsurlar, öğrenim durumu o tarihte yer alan kesenek tutarları göz önünde bulundurularak Emekli Sandığı askerlik borçlanması hesaplama işlemi yapılmaktadır.

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması hususunda daha önce alınan kararlarda maaşa ait bütün unsurlar askerlik borçlanma miktarının tespitine dahi sayılmakta idi. Bir süre sonra bu konu ile ilgili yeni bir düzenleme yapılmıştır. Düzenlemeden sonra borçlanma miktarında bazı değişiklikler ortaya çıkmıştır. Bu farkın oranı yüzde 22’yi bulmaktadır. Emekli Sandığı askerlik borçlanması formu için aşağıdaki linke tıklayıp indirilebilirsiniz. Emekli sandığı askerlik borçları ile alakalı yetkili mercilere başvuru yapılması gerekmektedir.

Askerlik Borçlanması Formu için Tıklayınız PDF

Askerlik Borçlanması Formu için Tıklayınız WORD

Emekli Sandığı askerlik borçlanması sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun web sitesinden yapılmaktadır.

Peki Emekli Sandığı askerlik borçlanması nasıl yapılır? Yapılacakları şöyle sırayalabiliriz :

  • Bunun için öncelikle SGK’ye askerlik formu ile başvuru yapmalısınız. SGK İl Müdürlükleri’nden ya da internetten belgeyi temin edebilirsiniz.
  • Emekli Sandığı askerlik borçlanması belgesini onaylattıktan sonra dosyanızın bulunduğu SGK İl Müdürlüğü’ne belgenizi vermelisiniz.
  • Böylece askerlik borçlanma işlemlerinizi tamamlamış olursunuz.
İlgili  Bankalar Birliği Hakem Heyeti Nedir?

Askerlik Borçlanması belgesini doldurup kurumunuza onaylattıktan sonra, tarayıcıdan geçirerek resim formatı haline getirdikten sonra “ugokdere@sgk.gov.tr veya eozturk10@sgk.gov.tr” e-posta adreslerinden herhangi birine gönderdikten sonra belge aslını 5 iş günü içinde aşağıda vermiş olduğumuz adrese yollamanız gerekmektedir.

Posta Adresi: Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhıye/ANKARA
Faks: 0312 4581047 4587689 4734961-62
TELEFON: 0 312- 458 76 18-17 e-posta:bilgi@sgk.gov.tr Web adresi: www.sgk.gov.tr
Balgat/ANKARA
Balgat Arşiv: Ehlibeyt Mahallesi Cevizlidere Caddesi No:20

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir