Home / Bilgiler / Ekonomist Kimdir? Ne İş Yapar?

Ekonomist Kimdir? Ne İş Yapar?

Ekonomist Kimdir?

Bu yazımızda sizlerle Ekonomist kimdir ne iş yapar konusunda bilgi vereceğiz. Bunun için ilk olarak ekonomistin anlamına göz atmak faydalı olacaktır. Ekonomist, kıt kaynakların insan ihtiyaçlarını en iyi karşılayacak şekilde kullanılması, insanların sınırsız ihtiyaçlarından kıt kaynaklarla karşılanacak olanların belirlenmesi, ihtiyaçları karşılamaya yetecek mal ya da hizmetlerin üretiminde kaynakların etkin ve en iyi bir şekilde dağıtılması ile üretilen mal ve hizmetlerin paylaşılması konularında uğraşan kimseye denir. Peki bir ekonomist ne gibi işler yapmaktadır? İsterseniz bu sorusunun cevabına bakalım.

Ekonomist Ne İş Yapar?

Ekonomistler görev aldıkları kuruma göre farklı iş ve işlemler yapabilirler. Ama biz genel olarak Ekonomist kimdir ne iş yapar sorusuna cevap olacak nitelikte cevaplar yazacağız. Ekonomistlerin öncelikli görevleri hammadde ve insan gücü kaynaklarının en verimli ve kar getirecek biçimde dönüşümü ile görevlidir. Üretilen mal ya da ürünlerin tüketiciye ulaştırılması için planlama yapma görevleri vardır. Mal ya da hizmetlerin maliyetini ve satıştan elde edilecek kârı hesaplamak suretiyle fiyat belirlemesi yaparlar. İş piyasasında yaşanabilecek değişmelere bağlı olarak toplumun çeşitli alanlarındaki işgücü ihtiyacını belirlemektedirler. Ekonomistler para değerinin düşmesi ve enflasyon gibi durumların dışalım ve dışsatıma ne gibi etkileri olacağını saptarlar, ayrıca piyasa araştırmaları için veri toplama yöntemleri geliştirmekle görevlidirler. Enflasyon, kar oranları, istihdam ve enerji maliyeti gibi konularda inceleme yaparak yol gösterici bir rol üstlenirler.

İlgili  Vatan Bilgisayardan Odeabank Kredisi İle Telefon Nasıl Alınır?

Ekonomistlerin Özellikleri

Ekonomistler üst düzeyde genel akademik yeteneğe sahip olmalıdırlar. Aynı zamanda hesaplama yeteneklerinin yüksek olması sebebiyle sayısal düşünme yeteneğine sahiptirler. Sosyoloji, ekonomi ve istatistik alanlarının yanı sıra hukuk ile ilgili olarak da bilgilidirler. Ekonomistler iletişime açık ve işbirliği yapılabilir kimselerdir. Görüldüğü üzere Ekonomist kimdir ne iş yapar sorusuna birçok farklı yönden cevaplar verdik. Öncelikle ekonomistin kim olduğu, ne iş yaptığı ve özellikleri konusunda genel bilgiler verilerek yazı sonlandırılmış oldu. Son olarak belirtmek gerekir ki ister bireysel olsun ister kurumsal olsun hemen her firmanın bir ekonomiste ihtiyaç duyması muhtemeldir. Çünkü işletmelerin mali yapıları onları ayakta tutan dinamiklerdendir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir