Home / EFT / EFT Nasıl Yapılır?

EFT Nasıl Yapılır?

Günümüzde bankacılık alanında en fazla tercih edilen işlemler arasında; havale ve EFT işlemleri yer almaktadır. Özellikle EFT konusunda birçok kişi sıkıntı yaşamakta ve EFT’nin ne zaman, nasıl yapıldığı konusunda kesin bir bilgiye sahip olmamaktadır. Biz de bu yüzden bu yazımızda; EFT nasıl yapılır sorusunun cevabını sizlerle baş başa bırakıyoruz. EFT işlemi; farklı bankalarda hesapları bulunan şahıs ya da kurumların yaptıkları işlemi belirtmektedir.

EFT Nasıl Yapılır?

Örneğin sizin İş Bankası’nda bir hesabınız var ve para aktarmak istediğiniz hesap Halkbank’a ait. Bu durumda siz İş Bankası hesabınız üzerinden EFT işlemi yapacak ve paranın karşı hesaba geçmesini bekleyeceksiniz. Bunun da tabi belli şartları bulunuyor. Öncelikle EFT saatleri adı verilen zaman dilimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu saatler dışında da EFT yapabilirsiniz; ancak para EFT saatleri içerisinde karşı hesaba düşer. EFT saatleri ise; iş günlerinde olup, genel olarak sabah saat 09:00’da başlayarak, 17:00’a kadar devam etmektedir. İş günlerinde bu zaman dilimi aralığında EFT işlemi yaparsanız; para karşı tarafa 10 dakika içerisinde geçecektir. Bu arada bankaların EFT saatleri arasında yarım saat kadar zaman oynaması olabilir. İlgili bankanın EFT saatini takip ederek bu işlemi yapmanız daha uygun olacaktır. EFT işleminde sizden yaklaşık olarak 4 TL gibi bir rakam tahsis edilecektir. Bu şekilde EFT işleminiz için talimat vermiş olacaksınız.

İlgili  EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

İnternet Bankacılığı ile EFT Nasıl Yapılır?

İnternet Bankacılığı ile para transferi yapmak için bilinmesi ve yapılması gerekenler;

  • Bilgisayar, Tablet veya Cep telefonunundan internet bankacılığına giriş,
  • Para Transferi kısmına giriyoruz,
  • IBAN, Hesap numarası veya Cep telefona para transferi seçiyoruz,
  • Hesap bilgilerini ad soyad, hangi seçeneği seçtiyseniz ona göre dolduruyorsunuz.

EFT ile Havale Arasındaki Fark Nedir?

EFT nasıl yapılır? sorusunun cevabını sizlere bu yazımızda vermeye çalıştık. Unutmamanız gereken en önemli konu; EFT’nin farklı bankaların hesapları arasında yapılan bir para aktarma işlemi olduğudur. Zira aynı bankaların farklı hesapları arasında yapılan para aktarma işlemine EFT değil; havale işlemi adı verilmektedir. Havale ise; istediğiniz zaman gerçekleştirebileceğiniz bir para aktarma işlemi olmaktadır.

EFT Ne Zaman Diğer Hesaba Geçer?

EFT işlemi nasıl yapılır? sorusuna cevap arayanlar; EFT’nin farklı bankalar arasındaki hesaplar üzerinden para aktarma işlemi olduğunu bilmeliler. Bunun yanı sıra; EFT işleminin kendisine ait belli bir zaman aralığının olduğunun ve zaman aralığında yapılacak olan işlemlerde paranın yaklaşık 10 dakika içerisinde karşı tarafa geçeceğinin bilinmesi de gerekmektedir. Bu belirli saatler ise hafta içi mesai saatleri arasındadır. Hafta sonu ve resmi tatiller de EFT işlemi yapılabilir ama EFT yapıldıktan sonraki ilk iş günü mesai saatleri içinde diğer hesaba geçer.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası EFT Saatleri 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili  Banka Swift Kodu Nedir?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Hsbc Eft Saatleri 2019

Bankalardan bir tanesi olan HSBC, günümüzde turuncu bankalar renginden olan bir bankadır. Bankanın müşterileri genelde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir