Home / Bankalar / Döviz’e Yüksek Faiz Veren Bankalar 2019

Döviz’e Yüksek Faiz Veren Bankalar 2019

Bankalar toplumu nakit para konusunda destekleyen finans kuruluşlarıdır. Yani bankaların ortaya çıkış amacı bu noktadan ileri gelmektedir. Aynı şekilde hem para, hem de diğer ürünler ile insanları maddi açıdan destekleyen bankaların tek görevi bununla da sınırlı değildir. Bankalar, kişilerin yatırımlarını da rahatça yapabilecekleri birer kurum haline gelmişlerdir. Vatandaşların paralarını yatırdığı bankalarda aynı zamanda biriken paralarını yatırım amaçlı kullanabildikleri de görülmektedir. Bu yönden bankaların görevi oldukça önemlidir.

Hangi Araçlar İle Yatırım Yapılabilir?

Banklarda parası olan vatandaşlar, paralarını bir şekilde değerli kılabilmek için çeşitli yatırım enstrümanlarına yönelmektedirler. Bu yatırım enstrümanlarından en bilinen iki tanesi, döviz ve faizdir. Yani kişi, parasını döviz ürünlerinde tutarak döviz endeksli bir değer koruma programı kullanabildiği gibi, aynı zamanda faize yatırarak parasının yasal faizler ile artmasını da bekleyebilir.

Bir nokta daha vardır ki bu iki popüler yatırım aracını birleştirmektedir. Döviz cinsinden biriktirilen paranın faize yatırılması, yani vadeli hesap açılarak bu paranın orada değerlendirilmesi, oldukça önemlidir.  Kişi parasını TL olarak değil de Amerika Doları, Euro, Sterlin, Altın gibi birimlere çevirerek saklar ve bu meblağı bankanın vadeli hesaplarında faiz açısından değerlendirir. İşte bu noktada, bankaların vereceği döviz faizleri oldukça önemli ve etkili olmaktadır.

Döviz Konusunda En İyi Faiz Veren Bankalar

Kişilerin bankalarda döviz cinsinden paralarını değerlendirmeleri açısından önemli olan unsurlardan biri, hangi bankadan vadeli mevduat hesabı açılarak bu dövizlerin değerlendirilmesi gerektiğidir. Yani bankalar, müşteri kazanabilmek, sıcak para çekebilmek ve aynı zamanda da karlılıklarını düşürmemek için cazip fırsatlar ve faiz oranları sunmak zorundadırlar. Buradan hareketle, bankaların birbirleri ile yarış halinde olduklarını söylemek de doğru olacaktır.

İlgili  Bankalar Eve Haciz Getirir mi?

Bankaların verdikleri faiz oranları dikkate alındığında, aşağıdaki veriler karşımıza çıkabilir; (parantez içindeki oranlar brüttür)

Bankalar Dolar Euro
Akbank 2,85% 1,00%
İş Bankası 1,90% 1,00%
Garanti Bankası 1,00% 0,60%
QNB Finansbank (Enpara) 2,50% 0,45%
TEB (CEPTETEB) 2,00% 0,50%
Vakıfbank 1,15% 0,45%
Odeabank 3,00% 1,00%
Burgan Bank 4,00% 1,50%

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

İçindekiler1 Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar 20192 Konutun Tamamına Kredi Alınır Mı?3 Konut Kredisi İçin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir