Home / Kredi / Serbest Piyasa Döviz Kurları – Dolar – Euro

Serbest Piyasa Döviz Kurları – Dolar – Euro

Serbest piyasada döviz kurlarını canlı olarak buradan takip edebilirsiniz. Anlık alış – satış verileri TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası)’den çekilmektedir.

Döviz Nedir?

Yabancı ülkelerin paralarına genel anlamda döviz denilmektedir. Döviz piyasaları da yabancı paraların alınıp satıldığı ya da bir ülkenin para biriminin başka bir para birimine dönüştürülmesine imkan tanıyan kurumsal yapılardır. Döviz piyasalarının en başlıca özellikleri, döviz piyasaları alıcı ve satıcıların karşılaştıkları mekanlar değildir. Çünkü işlemleri genelde aracılar gerçekleştirmektedir. Döviz piyasaları evrensel nitelikteki piyasalardır.

Investing.comDöviz Kurları Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır.

Döviz Piyasası

Dünya ülkelerinde döviz piyasası hiç kapanmayan bir piyasadır. Tam rekabet piyasasına oldukça yakın piyasadır döviz piyasası. Döviz piyasasının temel işlevi, ticaret ve sermaye akımlarının gerçekleştirilmesidir. Döviz işlemlerinin varoluş nedeni döviz kaynaklarının uluslararasında el değiştirmesine aracılık etmesidir. Dış ticarette gerekli olan kredi döviz piyasasından sağlanabilmektedir. Döviz piyasası aracılığıyla ithalatçı ve ihracatçılar arasında ki ödemeler sağlanabilmektedir. Döviz piyasalarının organları ise, merkez bankaları, bankalar ve diğer kambiyo ajanları gelir. Piyasada bunların dışında brokerler, döviz büfeleri ve spekülatörler bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 05 Ocak 2019 Güncel Kredi Faiz Oranları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili  20 Şubat 2019 Güncel Kredi Faiz Oranları
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Kredi Borcu Yüzünden Emekli Maaşıma El Konur mu?

İçindekiler1 Kredi Borcu Yüzünden Emekli Maaştan Para Kesilir mi?1.1 Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar1.2 SGK Bu …

2 comments

  1. Kapalıçarşı ile serbest piyasa döviz kurları arasında ne kadar fark var? ve bu fark neden oluşuyor?

  2. Türkiye’deki Döviz kuru piyasasında neden bu kadar oynama oluyor? akşam bakmışız 5,30 sabah kalkıyoruz 5,50 dış güçlerin oyunumu bu neden bir çare bulamıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir