Home / Bankalar / Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır? 2018

Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır? 2018

Dosya Masrafı İadesi 2018

Avukatlık mesleğinde yapılan iş için ödenen ücretleri karşılayan bir terimdir. Şahsın vekil olarak katıldığı dava, takip gibi işlerde devlete ödeme yapılan harçlar, posta ücretleri, bilirkişilik gibi kurumlardan faydalanılması durumunda yapılan masraflarda bunun bir örneğidir. Bankalardan kredi temin ederken imzalamış olduğumuz sözleşmelerde bize dayatılan ve ödemek zorunda bırakıldığımız, ne için ödediğimizi bile tam olarak bilmediğimiz ücretler bulunmaktadır. Bu ücretler arasında dosya masrafı, kredi tahsil ücreti, istihbarat ücreti, ipotek fek ücreti, yapılandırma fiyatı, kredi kullanım ücreti gibi birçok için zorunda bırakıldığımız şeyler bulunmaktadır. Peki bu dosya masrafını nasıl geri alabiliriz?

Şimdi sizlere bu dosya masrafını nasıl geri alacağımız hakkında bilgiler vereceğim.

Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Ülkemizde birçok kişi şahsını savunmamakta ve yapılan bu haksız işlemler ile bilinçli veya bilinçsiz olarak göz yummaktadır.

Bankaların üyelerine haksız ücretler dayatmasının nedeni de kişilerin kendi haklarını korumayarak, kendilerine koz vermeleri gerçeğidir. Fakat bu dosya masrafı iadesi aslında çok basit ve kendi başınıza halledebileceğiniz veya avukatınızın yardımıyla çözüme kavuşturabileceğimiz gayet kolay bir işlemdir.

  1. Dosya masrafı iadesi için öncelikle kredi aldığımız kuruluştan bu masrafı gösteren bir belge almamız gerekmektedir. Bu belge detaylı bir ödeme planı ya da bir dekont şeklinde olabilmektedir. Fakat bazı bankalar bu belgeyi bizlere verirken zorluk çıkarabilmektedirler. Ya da bunun karşılığında belli bir miktar ödeme isteyebilmektedirler. Unutmayalım ki bu kurumlar kanun gereği bu bilgi ve belgeleri bizlere vermek zorundadırlar.
  2. Bankadan almış olduğumuz bu belgeyi dosya masrafı iade dilekçesi ile birlikte eğer 4 bin TL’nin altında ise tüketici hakem heyetine şayet 4 bin TL’nin üzerinde ise tüketici mahkemelerine başvurarak dosya masrafını iadesi talebini istememizde yeterlidir.
İlgili  Bank Kart Nedir?

Dosya masrafı dilekçesi örneğini dosya ücretini geri almak için başvuruda bulacağınız tüketici hakem heyetlerinden ya da tüketici mahkemelerinden edinebiliriz.

  1. Dosya masrafı iadesi için başvurunuzu yaptıktan sonra hakem heyeti veya tüketici mahkemelerinin karar vermesi için birkaç gün beklemeniz gerekir. Eğer hakem yeterlerine dosya masrafını geri almak için yapmış olduğunuz başvurular heyetlerin yoğunluğuna göre2 aya varan süreler içerisinde sonuçlanmaktadır.
  2. Dosya masrafı iadesi için başvuru yaptık ve bu başvuru sonuçlandıktan sonra karar ile beraber bankaya giderek hakkınız olan masrafı geri almak için başvuru yapılır ve dosya masrafı geri alınır.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Burgan Bank EFT Saatleri 2019

Eft yapmak belirli saatler dışında yapıldığı anda işleminiz bir sonraki iş gününe sarkabiliyor. Bunu önlemek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir