Home / Genel / Dolar Alış ve Satış Ne Demek

Dolar Alış ve Satış Ne Demek

Son birkaç aydır dolar piyasası oldukça hareketli. Bunun sebepleri arasında farklı durumlar da bulunuyor ancak konumuz bu olmadığı için girmeye lüzum görmüyoruz. Kurdaki dalgalanma nedeniyle alım satım hacimleri de ciddi anlamda yükselmiş durumda ancak T.C. Merkez Bankası ‘nın da doların ipini elinde bırakmaya niyeti yok.  Dolar kurunun ve alım – satımının bu kadar hareketli olduğu günlerde; vatandaşlar tarafından çok sık karıştırılan bir konu olan dolar alış ve satış ne demek bu yazımızda sizlere kısaca izah edeceğiz.

Dolar Alış Ne Demek

Buradaki alış kelimesinden kastımız; döviz bürosunun yaptığı alım işlemidir. Yani dolarını bozdurmak için herhangi bir döviz bürosuna giden vatandaşın dolarını, döviz bürosu alacaktır. Dolayısıyla bu vatandaşın hesabı dolar alış fiyatı üzerinden görülecektir. Karıştırmamak adına şöyle de kodlayabilirsiniz. Döviz bürolarının amacı; dövizi ucuzdan alıp pahalıya satmak olduğu için, her zaman düşük olan fiyat alış fiyatı olacaktır. Buradan dolar alış fiyatının; döviz bürosunun bizden doları aldığı fiyat gibi algılayabiliriz.

Dolar Satış Ne Demek

Dolar satışındaki satış kelimesini yine döviz bürosu açısından düşünmemiz gerekecektir. Yani vatandaşın bir döviz bürosuna giderek dolar almak istemesi halinde, döviz bürosu bu vatandaşa dolar satacaktır, işte bu nedenle de satış fiyatını uygulayacaktır. Satış fiyatı da her zaman alış fiyatından yüksek olacaktır. Yine aynı mantıkla, satış fiyatının, alış fiyatından yüksek olması gerektiğini ve buradan da alış ve satış kelimelerinden kastın döviz bürosunun alış ve satış işlemleri anlamına geldiğini anlayabiliriz.

İlgili  Maaş Bordrosu Nereden Alınır?

Neden Karıştırılıyor

Dolar alış ve satış fiyatlarının karıştırılmasının sebebi; vatandaşın alış ve satış fiyatını kendisine göre yorumlayarak düşünmesinden kaynaklanıyor. Dolar alış fiyatını 3,75 TL gören birisi; ” Doları 3,75 ‘ten alabilirim ” diye düşünüyor. Bu da yanlış bir düşünce oluyor. Az önce de izah ettiğimiz üzere; döviz bürosu tarafından panolarda ilan edilen fiyatların döviz bürosu açısından değerlendirilmesi gerekiyor. Yani döviz bürosu panoya Dolar Alış 3,75 yazıyorsa bu şu anlama geliyor; ” Ben elinizdeki doları 3,75 TL ‘den alıyorum ” , aynı şekilde dolar satış 3,80 yazıyorsa bu da  ” Ben elimdeki doları 3,80 TL ‘den satıyorum ” anlamına geliyor.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About admin

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir