Home / Bankalar / Devlete Ait Olan Bankaların Listesi

Devlete Ait Olan Bankaların Listesi

30 Mayıs 2015 tarihi itibariyle ülkemizde; halen faaliyetlerini sürdürmekte olan çoğunun adını bile bilmediğimiz 52 adet banka bulunmaktadır. 32 adet banka ise kapanmış ve faaliyetlerine son vermiştir. Faal olan 52 bankanın; 20’si yabancı sermayeli, 12’si özel, 3’ü devlet, 13’ü kalkınma ve yatırım bankasıdır. Devlete ait olan veya devletin ortaklı olduğu bankalar hangileridir diyecek olursanız; bunlar Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası, İlbank A.Ş., Türk Eximbank ve Türkiye Kalkınma Bankası’dır.

Kısaca bu bankaları tanıyalım;

T.C.Ziraat Bankası A.Ş.

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ülkemizde faaliyet göstermekte olan devlet bankalarından en eskisi ve en büyüğüdür. Kuruluşu Osmanlı İmparatorluğu zamanına dayanmaktadır. Ahmet Şefik Mithat Paşa tarafından 20 Kasım 1863 yılında kurulan banka 156 yaşındadır. İlk kurulduğundaki adı ise Memleket Sandıkları’dır. Merkezi Ankara ili Ulus ilçesindedir. 24 bin civarı çalışanı bulunmaktadır. Toplam varlıkları 2011 yılı itibariyle 13 540 milyar TL civarındadır. Yurt dışında da şubeleri bulunmaktadır.

Türkiye Halk Bankası A.Ş. 

Kuruluş yapısı itibariyle KİT (kamu iktisadi teşebbüsü) özellikleri taşıyan Halk Bankası A.Ş. gerekli kanunların çıkarılmasıyla birlikte 1933 yılında kurulmuştur. Kuruluş amacı; küçük esnafa, sanayiciye daha kolay ve daha ucuz kredi vermektir. %48,88 halka açık olan bankanın %51,1 ‘lik hissesi ise Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndadır. 128 480 milyon TL’lik aktif büyüklük ile dünyada en büyük 159. Bankadır.

İlgili  Kredi Kartı Hata Kodları Nelerdir?

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.

11 Ocak 1954 tarihinde eski Başbakan Adnan Menderes’in talebi üzerine gerekli kanuni düzenlemelerin yapılarak kurulmuştur. %25,2’ si halka açık olan Türkiye Vakıflar Bankası’nın %58,44 ‘lük hissesi Türkiye Cumhuriyet Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, %16,1 ‘lik hissesi ise Vakıfbank Mem. Ve Hizm. Em. Ve Sağ. Yard. San Vakfı’nda bulunmaktadır. 12 225 kişi civarında personeli vardır (Mart 2012 yılı verilerine göre).    Yurt dışında da şubeleri bulunmaktadır.

İlbank A.Ş.

Vatandaşlar tarafından çok bilinmeyen bir banka olan İlBank; İl Özel İdareleri ve belediyeler bünyesinde gibi çalışarak; belediye hizmetleri gibi konularda kredi ve destek sağlanması amacıyla kurulmuştur.

Türk EximBank

Vatandaşlarca Türkiye İhracat Kredi Bankası olarak bilinen Türk Eximbank; Bakanlar Kurulu kararı ile 21 Ağustos  1987 tarihinde ihracatın iyileştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla devlet tarafından kurulmuş bir bankadır. Genel Müdürlüğü İstanbul’da bulunmakta olup, Ankara’da bir bölge müdürlüğü ve İzmir ilinde ise bir şubesi bulunmaktadır.

Türkiye Kalkınma Bankası

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olan Türkiye Kalkınma Bankası 1975 yılında düzenlenen kanun hükmünde kararnameyle kurulmuştur. Amacı ülkemizde kalkınma amacıyla ihtiyaç duyulan finansmanı sağlamaktır.

Bir önceki yazımız olan HGS Satan Bankalar ve Yerler 2019 başlıklı makalemizde HGS müşteri hizmetleri, HGS Satan Bankalar ve HGS Satan bankalar hangileri hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About admin

Check Also

Çalışmayan Ev Hanımlarına Maaş Bağlanır Mı?

Çalışmayan ev hanımlarına maaş bağlanır mı? konusunda devletimizin yardım olanakları genelde çalışan anneleri kapsamaktadır. Çalışan …

2 comments

  1. Devletin sahibi olduğu bankalar neden faiz oranlarında uygun noktalara gelemiyor. Sonuçta devletin desteklediği bankasınız..

  2. Merhabalar bu bankaların çoğunun devlete ait olduğunu bilmiyordum bilgi için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir