Home / Bilgiler / Devlet Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet Kreş Yardımı Başvuru

Devletin özellikle dul anne veya babalara maddi yardım amaçlı getirdiği bir hizmet olan devlet kreş yardımı, 2013 yılından bu yana gündemde olan bir yasa olarak dikkat çekmektedir. Geçtiğimiz aylarda kabul edilen ve yürürlüğe giren bu yasa özellikle kreşe gitme yaşında çocuğu olan anne – babaları ilgilendirirken, hem çocuk için hem de ebeveynleri için oldukça yararlı bir uygulama olacak gibi gözükmektedir.

Devlet Kreş Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Özellikle maddi durumu olmayan, eşi hayatını kaybetmiş veya boşanmış, şuan bekâr olan ebeveynler verilmesi planlanan kreş yardımı, çocuğuna yalnız bırakmak zorunda kalan anne veya babayı çalışmaya teşvik etmek ve bu sürede çocuğunun güvende olduğunu garanti etmek için verilen bir yardım olarak bilinmektedir. Eğer yalnız yaşayan bir anne veya babaysanız ve çocuğunuz 0-4 yaş arasındaysa, siz de bu yardım için başvurabilir ve siz işteyken çocuğunuzun kreşte yaşıtlarıyla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Devlet Memurları Kreş Yardımından Yararlanabilir Mi?

Kimi kamu kuruluşlarının kendi personelinin çocuklarına özel kreşi bulunmaktadır. Eğer çalışılan devlet kurumunda 0-4 yaş arası çocuklar için özel bir kreş bulunmuyor ve anne çalışmaya geliyor ise bu anne, devlet kreş yardımından yararlanabilecektir. Eğer çalışan anne kreş yardımından yararlanmak istemiyor ise devlet tarafından onun maaşına 160 TL ek bir ücret verilecek ve bu kreş yardımı olarak kullanılabilecektir. Eğer çocuğuna bakan bekâr bir baba var ise o da aynı şekilde kreş yardımından yararlanabilecektir.

İlgili  Franchising Nedir?

Devlet Kreş Yardımı Ne Kadardır?

Devlet kreş yardımının maddi karşılığının net bir rakamı bulunmamaktadır. Ebeveynlerin maddi durumuna göre ve yaşanan şehre göre kişiden kişiye farklı bir miktar belirlenebilmektedir. Ancak bu miktar genellikle 300 ila 400 TL arasında değişiklik göstermektedir. Devlet kreş yardımını almak isteyenlerin başvurularına göre genel bir genel bir gelir dağıtım tablosu hazırlanarak alt ve üst sınır belirlenmesi hedeflenmektedir. Bu sınıra ve tablodaki dağılıma göre her gelir grubuna dair kişilere farklı yardım miktarları belirlenecek ve daha faydalı olabilmek için en çok ihtiyaç duyan kişiye en yüksek oranda kreş yardımı yapılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir