Home / KOSGEB, KOSKEP, KOSGEP Kredileri Hakkında Bilgiler / KOSGEB Tarafından Desteklenen Sektörler Nelerdir? 2019

KOSGEB Tarafından Desteklenen Sektörler Nelerdir? 2019

KOSGEB Destek Alabilecek Faaliyet Alanları

KOSGEB proje desteği ve kobi destekleri alabilecek proje alanları ve faaliyet alanları oldukça geniş bir listeye sahiptir. Bir çok iş alanında ve yeni projelerde KOSGEB desteği alabilirsiniz. Özellikle yeni iş kurmak isteyen 30 yaşının altındaki gençlere hibe yardımı ve sıfır faiz krediler ile bir çok avantaj sağlanmaktadır.

KOSGEB proje desteği ve diğer tüm imkanlarından yararlanabilmek için iş yerinin faal ve kobi olması gerekmektedir. Kobi ve esnafların mutlaka esnaf kefalet gibi ilgili kuruma kayıt olması gerekmektedir. 3 farklı dalda kobi bulunmasına rağmen tüm kobi dalları bu destek projesinden ve tüm avantajlarından yararlanabilmektedir. Hangi kobi grubuna girdiğinizin bu aşamada hiç bir önemi bulunmamaktadır.

KOSGEB Kredi Destek Faaliyet Alanları

KOSGEB hibesi almak ya da sıfır faiz kredi imkanlarından yararlanmak için KOSGEB’in 3 ana şartı bulunmaktadır. Bu şartlara uygun olmanız halinde işletmenizin diğer faaliyetlerine ve uzman raporlarına bakılmaktadır.

KOSGEB desteği alabilmek için ilk şart ise Kobi olmanız gerekmektedir. Kobi, 250 kişiden az çalışan sayısına sahip ve 40 Milyon TL altında ciro yapan firmalara verilen isimdir. 3 Çeşit kobi olmakla beraber, mikro, küçük be orta büyüklüğe sahip işletmeler olarak sınıflandırılmaktadır.

Bu şartlara uygun, büyüme potansiyeli yüksek olan ve gelişme sürecinde olan tüm firmalar bu sınıfa dahil edilebilmektedir. Bir diğer ana kuralları ise KOSGEB veritabanına kayıtlı olmalarıdır. KOSGEB’in web sitesi üzerinden bu alana kayıt olmak oldukça basit bir işlemdir. Kobi ve esnaf beyannamesini doldurmanız ise bir diğer zorunlu kural arasında yer alıyor.

İlgili  Devlet Destekli Köye Dönüş Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüm bu şartlara uygun bir işletmeniz var ise yapmanız gereken tek şey ise iş ve plan projesi oluşturup başvurunuzu gerçekleştirmek olacaktır. İş plan projesi KOSGEB uzmanları tarafından oldukça detaylı bir şekilde incelenip, uzmanlar tarafından bu hibe ya da sıfır faiz kredi kullanımına uygun olup olmadığınız konusunda bir rapor hazırlanmaktadır. Rapor sonucuna göre KOSGEB desteği alıp almayacağınız belirlenir.

KOSGEB Destek Alınabilecek Faaliyetler Listesi

KOSGEB başvurularında işi türünden daha çok işlevselliği ve projenin gelecek vaad etmesine bakılmaktadır. Yenilikçi ve daha önce yapılmamış bir iş alanında destek almanın şansı diğer iş alanlarına göre daha fazladır.

Girişimciler, Kobi ve esnaflar hibe ve sıfır faiz kredilerinden faaliyet alanlarına bakılmaksızın yararlanabilmektedirler. Oldukça geniş bir alanda yararlanabileceğiniz KOSGEB destek projesi, yenilikçi, gelecek vaad eden ve bir çok kişinin istihdam edebileceği durumlarda başarı ile sonuçlanmaktadır. Detaylı faaliyet listesini ise KOSGEB resmi sitesinden bulabilirsiniz.

KOSGEB’in “Destek Alabilecek Sektörler” listesine buradan ulaşabilirsiniz; http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/DesteklenenSektor Özellikle imalat sektörüne büyük bir pay ayıran KOSGEB, teknoloji ve web sektörüne de hakettiği değeri vermiş gibi gözüküyor.

Ayrıca aşağıdaki linkten de PDF olarak desteklenen sektörlerin listesinin indirebilirsiniz.

http://www.kosgeb.gov.tr/Content/Upload/Dosya/DesteklenenSektorler.pdf

Bir önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2019 başlıklı makalemizde en uygun evlilik kredi veren bankalar ve faizsiz evlilik kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Devlet Kreş Açmak İçin Devlet Desteği Veriyor?

İçindekiler1 Kreş Açmak İçin Devlet Desteği Alınabilir Mi?2 Devlet Desteği İle Kreş Sahibi Olmak2.1 Destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir