Home / Genel / Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çoçuk Parası Sorgula

Çocuk parası yatıp yatmadığını öğrenmek artık çok kolay. Bu işlemi evinizden, iş yerinden veya herhangi bir yerden takip edebilirsiniz. Bunun için gerekli olan şey iş akış başvurusu yapmak ve beklemek. Bundan sonra ara ara e devlet sitesini cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan ziyaret ederek çocuk parasının yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Genellikle başvurudan sonra 3 ay içerisinde ödeme yapılmaktadır. E-devlette bulunan çocuk parası sorgulama ekranından ne kadar para alacağınız ve paranın nereye yattığı bilgisine ulaşabilirsiniz. Çocuk parasının yattığı her ne kadar e devlette görünse de bazı kuruluşlara hemen yansımamaktadır. Onun için para yattıktan sonra birkaç gün bekledikten sonra parayı çekmeye gitmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Çocuk Parası Alma

Çocuk parası almak isteyen kişiler gerekli şartları sağladıktan sonra www.turkiye.gov.tr adresinden sorgulama yapabilirler veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerinden sorgulama yaptırarak çocuk parası başvuru sonuçlarını sorgulayabilirler. E-Devlet olarak bilinen turkiye.gov.tr adresine şifre ile girilebilmektedir. E-Devlet şifresini de PTT şubelerine nüfus cüzdanı ile başvurarak alınır. Başvuru sırasında cüzi bir miktar ücret alınmaktadır. Şayet e imza veya mobil imza kullanıyorsanız PTT şubelerine gidip şifre almaya gerek kalmadan E devlete mobil imza veya e imza şifreniz ile de girebilirsiniz.

İlgili  Kaç Çocuğa Kadar Çocuk Parası Alınabilir ?

Doğum Parası Nereden Alınır?

Ülkemizde karıştırılan kavramlardan birisi olan doğum parası ve çocuk parası her ne kadar aynı şeyler gibi dursa da dışarıdan gözüktüğü gibi değildir. Çocuk parası; sağ doğan her Türk vatandaşı çocuk için devletin yaptığı yardımdır. Doğum parası ise; çalışan kadınların hamilelik döneminin son 8 haftasında ve doğumdan sonraki 8 haftada çalışamadığı günler devletten aldığı iş görememezlik ödemesidir. Ancak bu ödemenin hesaplaması yapılırken çalışan kadının brüt maaşının 2/3’ü baz alınır. Bir örnek vermek gerekirse; 2 000 TL brüt maaşı olan bir kadın çalışanın; doğum sonrası alacağı doğum parası (iş görememezlik ödemesi) miktarı yaklaşık olarak 5 500 TL civarında olacaktır. Kabaca hesabını yapacak olursa; 8 haftası doğum öncesi 8 haftası doğum sonrası olmak üzere çalışan kadın hamilelik ve doğum nedeniyle toplamda 16 hafta işe gidemeyecektir. 16 hafta da yaklaşık 4 aya tekabül etmektedir. 4 aylık brüt geliri 8 000 TL olan çalışan kadına; bu paranın 2/3 ’ünü devlet tarafından doğum parası (iş görememezlik ödemesi) adı altında ödenmektedir.

Doğum Parası Başvuru

Doğum parasına müracaat etmek için ise; iş yerinizde insan kaynakları departmanı ile irtibata geçmelisiniz. İş yerinden doğum öncesi ve doğum sonrası alacağınız bir takım belgeler ile birlikte SGK’ya müracaat etmeniz yeterli olacaktır. Bazı iş yerlerinde insan kaynakları SGK’ daki işlemleri de kendileri halletmektedir. Peki doğum parası nereden alınır? diye soracak olursanız; gerekli müracaatların yapılması akabinde doğum parası anne adına Ziraat Bankası hesabına yatırılacaktır. Yoğunluk nedeniyle doğum parasının yatması yaklaşık doğumdan sonra 3 ayı bulabilmektedir. Sürekli bankaya müracaat edip sormak yerine; Alo 170 ‘i arayıp bilgi alabilir, ayrıca E-Devlet sitesinden takibini yapabilirsiniz.

İlgili  Bankacı Nasıl Olunur?

Bir önceki yazımız olan PTT Kargom Nerede? - Gönderi Takip Sorgulama başlıklı makalemizde postane kargo takip, ptt barkod ve ptt gönder takip hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir