Home / Bilgiler / Çocuk Parası Ne Zaman Yatar? PTT’den Sorgulama Yapma

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar? PTT’den Sorgulama Yapma

Çoçuk Parası Ne Zaman Yatıyor?

Çocuk parası Aile ve Sosyal Bakanlığı tarafından doğum yapana veya çocuğunu okula gönderenlere, çocuk parası yardımı yapılmaktadır. Çocuk parası sorgulama işlemleri PTT üzerinden yapabilirsiniz.  Çocuk parası Aile ve sosyal Politikalar il müdürlüğü tarafından işlemler yapılmakta ve PTT şubelerine yatırılmaktadır.

Doğum Parası Sorgulama Telefon Alo PTT

PTT şubelerine yatırılan çocuk parası aile genelde anne tarafından çekilmektedir. Fakat çocuk parası ne zaman yatar sorusu herkes sorduğu bir soru olup o paranın ne zaman yatacağı bilmediğinde her seferinde PTT şubesine giderek sorgulama yapma insani bir hayli yormaktadır.  PTT çocuk parası sorgulama işlemi için Alo PTT 444 1 788 numaralı çağrı merkezini arayarak hesabınızda ne kadar paranın olduğunu öğrenebilirsiniz.

Çocuk parası yani doğum parası genelde 1 ay sonra işleme girmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar müdürlükleri Doğum parası başvurularını ayın 23 ‘ne kadar toplamaktadır bu ilden ile değişmektedir. 23’ne kadar toplanan başvurular ödeme işlemleri için ödeme merkezine mali hizmetler müdürlüğüne gönderilir.

PTT Çocuk Parası Sorgulama

Gönderilen evraklar ödeme birimi tarafından kontrolü yapılarak hesaplara geçilmektedir. Yani siz evrağınızı başvurunuzu ayın 1’inde yaptınız. Hesabınıza aktarılması 2 ay sürer diğer ayın 23’ne kadar hesabınıza aktarılır. Doğum parası yatmadı sorusunun cevabı bu şekildedir. Ayrın 21-22’si verilen evrağın ödemesi ise genelde 1 ay sürer Siz PTT’ye gitmeden Alo PTT’yi arayarak hesabınızda para olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

İlgili  Franchising Alarak İş Kurmanın Avantajları

Aynı şekilde çocuk parası sorgulama işlemlerini de Alo PTT’den yapabilirsiniz. Çocuk parasını SGK değil Aile ve sosyal Politikalar bakanlığı tarafından verildiğini de hatırlatalım.

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nedir?

Türkiye’nin en üste düzeydeki askeri birliğinin bordo bereli olduğunu herkes bilir. Bordo bereli olabilmek ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir