Home / Genel / Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk parası için temel şart doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesidir. Yani çocuğun canlı olarak dünyaya gelmesidir. Çocuk canlı olarak doğmuş ve kısa bir süre sonra hayatını kaybetmiş ise yine çocuk parası alınmaktadır. Ancak düşük nedeniyle doğum yapılmışsa çocuk yardımı alınamayacaktır.

Canlı olarak doğan birinci çocuk için devlet tarafından 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ve sonraki her bir çocuk için 600 TL çocuk parası verilmektedir. Bu tutarların artırılması veya azaltılmasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı müşterek olarak yetkilendirilmiştir. Avrupa Birliği uyum süreçleri kapsamında bu miktarlar zamanla artış gösterecektir.

Eski yasada devlet memurlarına çocuk yardımı olarak 198,27 TL ödenmekteydi. Bu ödeme çocuk sayısına göre farklılık göstermiyordu. Yeni düzenlemeyle devlet memurlarına birinci çocuk için 101,83 TL, ikinci çocuk için 201,83 TL ve sonraki her çocuk için 401,83 TL daha fazla çocuk yardımı ödemesi yapılmış olacaktır.

Yukarıda da belirtildiği gibi çocuk yardımı konusunda Türkiye diğer ülkelere göre yaklaşık üçte bir oranında yani çok düşük miktarda yardım yapmaktadır.

Örnek verecek olursak Güney Kıbrıs Rum Kesiminde ikinci çocuktan sonra gelen her çocuk için 20 bin Kıbrıs Lirası yardım yapılmaktadır. İsveç’te ise her aileye çocuk başına 106 Euro çocuk yardımı verilmektedir. Dört çocuk sahibi olan bir aileye ayda ortalama 500 Euro civarı bir destek sağlanmaktadır. İngiltere’de ise ilk çocuk için 84 Sterlin, diğer çocuklar için ise 55 Sterlin verilmektedir. İspanya’da kadınlara 2500 Euro doğum yardımı adı altında çocuk yardım parası verilmektedir. Fransa’da tek çocuk için 320 Euro, 2 çocuk için 430 Euro, 3 çocuk için ise 540 Euro çocuk yardımı verilmektedir.

İlgili  Bankacı Olmak İçin Ne Kadar Okumak Gerekir?

Bir önceki yazımız olan PTT Kargom Nerede? - Gönderi Takip Sorgulama başlıklı makalemizde postane kargo takip, ptt barkod ve ptt gönder takip hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir