Home / Genel / Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum Yardım Parası

Doğum yardımı başvurusu, ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun KPS’ye kayıt işlemi yapıldıktan sonra yapılır. Başvuru;  Şahsen, İadeli taahhütlü posta veya Kargo yöntemlerinden biri ile başvuru dilekçesi ile başvuru yerlerine yapılır. Başvuru dilekçesinde gerekli imza, kurum onayı ve bilgilerin tam olması gerekmektedir. Eksik olması halinde şahsen yapılan başvuruların başvuru yerlerince kabul edilmemesi, iadeli taahhütlü posta veya kargo yolu ile yapılan başvurulardaki eksikliklerin ise duruma uygun yöntemler (telefon, yazışma vb.) ile tamamlatılması gerekmektedir. Şahsen yapılan başvurularda, başvuru dilekçesinde gerekli imza, kurum onayı ve bilgilerin tam olması halinde bilgilerin DYS’ye girilmesi ve DYS tarafından üretilen “Doğum Yardımı Başvuru Alındı Belgesi”nin başvuruyu alan personel tarafından imzalanarak başvurana verilmesi gerekmektedir. Başvuru, annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı ve sağ olması halinde anne tarafından ya da anne adına baba tarafından yapılır.

Başvuru yerleri ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezi, her ne statüde olursa olsun (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dahil) kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel için çalıştığı kurum, yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilik ve Konsolosluklar ile Türkiye’de bulunmaları halinde herhangi bir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezi, başvuru dilekçelerini Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine göndermek üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı olmaması veya vefat etmiş olması halinde ya da Bakanlıkça belirlenecek zorunlu hallerde başvuru Türk vatandaşı/Mavi kartlı olan baba tarafından veya çocuğun kanuni temsilcisi tarafından yapılır.

İlgili  HSBC Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anne ve babanın her ikisinin de vefat etmiş olması halinde çocuğun kanuni temsilcisi tarafından başvuru yapılır. Çocuğun kanuni temsilcisi tarafından başvuru yapılması halinde, anne ya da babadan hangisi tarafından başvuru yapabilecek idiyse onun adına DYS tarafından işlem yapılır; ödeme anne ya da babadan hangisi esas alındıysa onun çocuk sayısı dikkate alınarak hesaplanır ve çocuğun kanuni temsilcisine yapılır.

Bir önceki yazımız olan PTT Kargom Nerede? - Gönderi Takip Sorgulama başlıklı makalemizde postane kargo takip, ptt barkod ve ptt gönder takip hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir