Home / Genel / SGK Çocuk Parası Alma Şartları 2019

SGK Çocuk Parası Alma Şartları 2019

Doğum Parası Alma Şartları

Onuncu Kalkınma Planında yer verilen Öncelikli Dönüşüm Programlarından yirmi ikincisi, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişmesini desteklemek üzere dinamik nüfus yapısının korunması, aile kurumunun güçlendirilmesi ve böylece sosyal refah ve sosyal sermayenin artırılması amacını taşıyan Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programıdır.

Programın Dinamik Nüfus Yapısının Korunması bileşeninde yer verilen “Bütün annelere Doğum Hediyesi programı başlatılacaktır” şeklindeki eylem kapsamında, 27.03.2015 tarihli ve 6637 sayılı Kanun ile 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye 4. ek madde olarak “Doğum Yardımı” hususunda hüküm eklenmiştir. Bu Kanun ile 657 sayılı Kanun kapsamında yapılan doğum yardımı ödemesi yürürlükten kaldırılmıştır. “Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılır” esasına dayalı olarak tasarlanan doğum yardımı ile eylem planına uygun olarak, herkese doğum yardımı yapılması sağlanmıştır.

Çocuk parası yardımı, başvuru esaslı bir programdır. Çocuk parası yardımının yapılması, başvuru yerlerine usulüne uygun başvuru yapılması şartına bağlıdır. Çocuk parası yardımına  ilişkin iş ve işlemler DYS üzerinden yürütülür. DYS üzerinden yapılan işlemlere ilişkin Bakanlık ile il müdürlükleri arasında ayrıca yazışma yapılmaması esastır. Doğum yardımı iş ve işlemlerinde, KPS’de bulunan bilgiler ile vatandaşın beyanı doğrultusunda KPS’den teyit edilerek elde edilen veriler esas alınır. Koruma ve bakım altında olan kişiler, evlatlık vb. durumlar için de KPS kayıtları esas alınır. Doğum yardımı, Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine yapılır. Annenin veya babanın veyahut her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Mavi kart sahipleri Türk vatandaşları gibi doğum yardımından faydalandırılır. Çocuk Parası almanın detayları aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

İlgili  Kuveyt Türk Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk Parası Alma Koşulları

Devletin vereceği çocuk parası ile ilgili sonuçlar kesinleşti. Türkiye Cumhuriyeti Aile Bakanlığı, ülkemizde yer alan İl Müdürlükleri aracılığı ile başvuru müracaatlarını 15 Mayısta almaya başladı. Söz konusu olan müracaata 15 Mayıstan daha önce doğan çocuklar da dahil edilmektedir.

Doğum yardımı almak isteyen kişiler, 15 Mayıs tarihinden itibaren başvuruları yapmaya başladı. Çalışmayan bireyler başvurularını aile il müdürlüklerinde yaparken, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan bireyler başvurularını, ilgili kurumlara yapabilecek. E – devlet üzerinden yapılan başvurular da tüm işlemler bittikten sonra uygulanacak. Bu doğum parası bir defa verilecek bir doğum parasıdır. Anlaşmalı bankalardan ya da PTT şubelerinden TC kimlik numaranızı bildirerek paranızı alabileceksiniz.

Belirtilen yasaya göre, söz konusu olan tarihten önce ve sonra doğan çocuklar için farklı miktarlarda para ödenebilecek. Yani, canlı olarak doğan birinci çocuğa ödenecek para 300 TL olurken, canlı olarak doğan ikinci çocuğa ödenen para 400 TL ve canlı olarak doğan üçüncü çocuğa ödenen para da 600 TL olacaktır. SGK çocuk parası alma şartı sadece kişinin Türkiye vatandaşı olmasıdır.  Bu yardım Türkiye vatandaşı olan her bireye canlı doğum yapması halinde verilecektir. Ayrıca verilecek olan SGK çocuk parası yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da kapsayacak.

Müracaat edilen günden itibaren yaklaşık bir ay içerisinde paranız hesabınıza veya PTT‘ye yatırılacaktır. Eğer doğum yapan anne, doğum sırasında veya doğumdan sonra vefat etse dahi, baba bu paraya başvuru yapabilecektir.

İlgili  Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

16 comments

 1. Çoçuk parasını kaç kere alabiliyoruz?

 2. Yazınız gerçekten bilgilenmek amaçlı yazıldığı kesin. Bu tür sitelerim çoğalması dileğiyle siz takibe devam…
  çocuk yardımı konusunu bilmeyenlere de buradan aktardığınız için ayrıca teşekkür ederim.

 3. Eşim yeni doğum yaptı doğum yardımı parası nı nereye başvurarak alırız? Bir de başka bir kurumdan yine çocuk yardımı alabilir miyiz? Durumumuz pek iyi değil acil yardımcı olursanız sevinirim.

 4. Çoçuk parası almak için hangi şartların olması gerekmektedir. Benim sigortam yok bana da çocuk parası yardımı yapılır mı?

 5. Çocuk parası için nereye başvuru yapmalıyız? Ne kadar ödeme yapıyorlar? ne zaman ödüyorlar?

 6. Çocuk parası alırken ne gibi belgeler istiyorlar? başvuru esnasında sadece doğum belgesi yeterli midir? Teşekkürler.

 7. Merhabalar ben yabancı uyruklu bir kadınım eşim Türk bende çocuk parasından yararlanabilir miyim?

 8. Çocuk parasını almak için nereye başvurmamız gerekiyor? Çocuk parası her ay düzenlimi yatıyor? yoksa sadece 1 defaya mahsus mu? bu soruları da yanıtlarsanız çok sevinirim… iyi günler dilerim.

 9. Çoçuk parası almak istiyoruz yeni doğum yaptı eşim nereye başvurmamız gerekiyor?

 10. Çocuk parasını nereden alıyoruz?

 11. Merhabalar yazınız çok güzel olmuş elinize sağlık çoçuk parası ile ilgili gereken tüm bilgileri burada buldum teşekkürler.

 12. Eşim yeni doğum yaptı. Çoçuk parası için nereye başvuracağımızı buradan kolayca öğrendik. Teşekkürler.

 13. çoçuk parası hakkında bilgilendirme için teşekkürler.

 14. Çoçuk parasını nereye başvurarak alabiliriz?

 15. Yeni çoçuğum oldu. Devletin verdiği bu imkandan yararlanmak istiyorum. Teşekkürler bilgilendirme için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir