Home / Tarım / Çiftçi Kayıt Sistemi Nedir? ve ÇKS Formları

Çiftçi Kayıt Sistemi Nedir? ve ÇKS Formları

ÇKS Formları

ÇKS formları, çiftçi kayıt sistemi ne demektir öncelikli olarak bu tanımlamayacak olur isek, çiftçilerin destekleme yardımı alabilmeleri için kayıt olmaları gereken sistem olarak tanımını yapabiliriz.

Çiftçi Kayıt Sistemi

ÇKS formları, çiftçi kayıt sistemi kısaltma olarak ÇKS kayıt sistemi Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde yapılmış olan kayıt sistemidir. Devlet kanalıyla tarım ve hayvancılık destekleme ile ilgili olarak uygulama çeşitliliği ve değişik sorgu çeşitleri yapılabilmesine imkan sunan veri tabanı sistemi bütünü olarak da isimlendirilir. Öncelikli olarak çiftçi kayıt sistemi gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından çiftçilerin özlük ve tarımsal faaliyet alanını takip etmek için toplanmış olan bilgilerin merkez veri tabanı içerisinde web ağı sayesinde kayıt altına alındığı, çiftçilere ait bilgi ve belge güncellemesi yapılabilen ve kontrol işlemleri yapılabilen ayrıca raporlama yapılabildiği ve izleme yapma olanağı sunan tarım gıda ve hayvancılık bakanlığı ve diğer kurum kayıt sistemleri ile bilgi alışverişi ve ortak ağ kapsamında ortak alt yapı ve veri tabanı da sağlayan bir sistem birleşimi oluşur.

Çiftçi Kayıt Formu

ÇKS formları ,çiftçi kayıt sistemi içeriğine kayıtlı olan çiftçilerin devlet kanalıyla her yıl dağıtılan destekleme ödeme çeşitlerine çiftçi kayıt sistemi bilgi güncelleme ile sistemde çalışma yapma imkanı da bulunmaktadır. Çiftçi kayıt formu ise çiftçi kayıt sistemi’ ne kayıt olmak için ve çiftçilerin çiftçi kayıt sistemi bilgi güncellemesini yapabilmesi için başvuru sahibi kişilerden özellikle istenen form çeşididir. Çiftçi için oluşturulmuş olan ve her türlü işlem çeşitlerinde çiftçi kayıt sistemi kullanımı yapabilmesi açısından sisteme kayıt olan kişiler çiftçi kayıt formu doldurarak kayıt işlemini yapma şansı bulunmaktadır.

İlgili  Ziraat Bankası Tarım Destekleme Ödemeleri Sorgulama

ÇKS formları, çiftçi kayıt sistemi veri tabanına bilgi kaydı yapmak için çiftçilerden istenilen ve formu doldurma işlemini yapan çiftçilere, çiftçi kayıt sistemi kayıt işlemini tamamladıktan sonra artık çiftçi kayıt sistemi belgesi almaya hak kazanırlar.

Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi Nedir?

Çiftçi kayıt sistemi belgesi ise çiftçilerin çiftçi kayıt sistemi kayıt düzenlemesi tarihi ve sonrasında çiftçilerden istatistik amacı ile temin edilmiş olan belgeler harici çiftçi kayıt sisteminde yer alan bilgi ve belgeleri gösteren belge çeşididir.

ÇKS formları, çiftçi kayıt sistemi ile kayıt olan çiftçilerin tamamında tarım da izlenecek olan yol çeşitlerini belirleme noktasında ve tarımsal politika belirlenmesi isteyen çiftçilerin her türlü tarım faaliyet çeşitlerini kayıt altına alan sistem çeşidine denir. Devlet destekleme ödemesi için bazı kurumlar vasıtası ile verilen düşük faizli kredi seçenekleri ile devlet tarafınca sağlanacak olan sigorta primi destekleri sonucunda çiftçilerin çiftçi kayıt sistemi‘ ne kayıt olması, kayıtlı olan çiftçiler için ise çiftçi kayıt sistemi bilgilerinin güncel olması hususunda önem vermeleri gerekmektedir. Çiftçi kayıt sistemi ile her yıl devlet destekleme yardımı ödeme denetlenmesi ve izlenmesinde raporlama yaparak, sorgulanma ve daha sağlıklı ve daha güvenilir değerlendirme yapılabilmesi maksadı ile çiftçilerle alakalı her çeşit tarımsal faaliyetle alakalı olarak bilgi çeşitlerini Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca oluşturulmuş olan merkezi bir veri tabanı sonucu toplama yapması ile kayıt oluşumunu zorunlu hale getiren bir kayıt sistemi oluşumu tamamlanmış olur. Çiftçi kayıt sistemi zorunluluğu 16.04.2005 tarihli resmi gazete’ de yayımlanan yönetmelik ile düzenlenmiş olup, Bu tarih itibari ile sağlam bir tarım politika yolu oluşumu yapmak ve çiftçi kayıt sistemi’ ne kayıtlı çiftçiler için her türlü faaliyet çeşitlerinde kolaylıkla ulaşabilmek için oluşturulan bir sistem olarak karşımıza çıkar, sistem içinde gerekli tedbirler alınmıştır.

İlgili  Devlet Destekli Hibe Traktör Kredisi 2019

Bir önceki yazımız olan 444 2 444 Türkiye Finans Müşteri Hizmetleri başlıklı makalemizde 444 2 444 kim hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir