Home / Ekonomi Haberleri / Çiftçiye Mazot Gübre Yem Bitkileri Destek Parası

Çiftçiye Mazot Gübre Yem Bitkileri Destek Parası

Mazot ve Gübre Desteklemeleri 2019

Devlet, ülkemizde bulunan çiftçiler için destek parası vaatleri vererek çitçinin yüzünü güldürdü.

Biliyorsunuz ki, ülkemiz sanayileşmeye ve şehirleşmeye başlamıştır. Bu nedenle sebze ve hayvan ithalatı arttırılmak zorunda kalmıştır.

İthalatın artmasıyla birlikte cari açıkta yükselmiştir. Cari açığı azaltmak ve ithal ürünlerin alınmaması için ülkeyi kalkındırmak için çiftçiye mazot gübre yem bitkileri destek parası adı altında teşvik yardımları dağıtılmaya başlandı.

Bunlardan biri de kilogram başına verilecek fark ödemesi desteğidir. Bunlar;

  • Yağlık Ayçiçeğine 40 Kuruş
  • Kütlü Pamukta 75 Kuruş
  • Soya Fasulyede 60 Kuruş
  • Kanolada 50 Kuruş
  • Tane Mısırda 2 Kuruş
  • Aspirde 55 Kuruş
  • Zeytinyağında 80 Kuruş
  • Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf ve Çeltikte 10 Kuruş
  • Kuru Fasulye, Nohut Ve Mercimekte 30 Kuruş
  • Çayda 13 Kuruş

Olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda arıcılık ile uğraşan çiftçilerimiz için ise kovan başına 10 TL ödeme yapılacağı belirtilmiştir. Bunun yanı sıra çiftçiye destek parası olarak tarım uygulamalarında çok iyi denecek yardımlar yapılacaktır. Bunlar;  her meyve ve sebze dekarları başına 50 lira, aromatik meyveler için 100 lira ve örtü altı için 150 lira fark ödemesi desteği yapılacaktır.

Devlet bu yıl ile ilgili çiftçilere tam 1 milyon 300 bin destek parası vereceğini açıklamıştır.

İlgili  Garanti Bankası Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aynı zamanda devlet çiftçiler için mazot, yem ve gübrelerde KDV indirimi yapacağını ve artık çiftçilerin çok kazanacağını belirtmiştir.

Bu İndirim Çitçiyi Nasıl Etkiledi?

İthal ürünlerin azalmasını sağlayan bu devlet destek projesi, çiftçileri oldukça mutlu etmiş ve emeklerinin karşılığını tam anlamıyla almasını sağlamıştır.

Artık 100 kilo gübre alan bir çiftçi aynı paraya 150 kilo gübre alarak verimin artmasını sağlayacaktır. Yani bu durumda %50 oranında azalış olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra çiftçilere sağlanan KDV indirimi ile alış fiyatlarında 8 Türk lirası ile 15 Türk lirası arasında fark olmaktadır.

KDV oranlarının düşmesi çiftçilerin borçlarının da azaltacaktır. Çoğu zaman kazanç sağlayamayan çiftçiler hayvanlarını beslemek zorunda oldukları için borç altına girerek yem almak zorunda kalmışlardır. Ancak bu proje sayesinde yem fiyatları da oldukça ucuzlamış oldu. Daha verimli üretim yapan çiftçilerin ülke için de büyük bir faydası olacaktır. Bu yıl çiftçiler için kazançlı olduğu kadar ülkemiz içinde meyvesi, sebzesi ve hayvanı bol bir yıl olacaktır.

Gübre Mazot ve Yem Bitkileri İndirimi Halkı Nasıl Etkileyecek?

Ülkemizde hayvan ithalinin artması özellikle kırmızı etin ithalinin artması, süte gelen zamlar sonucunda devletten çiftçilere destek olması amacıyla KDV indirimi yoluna gidilmiştir. Devlet bir yandan parasal destek sağlarken bir yandan da KDV indirimi ile çiftçiyi oldukça mutlu etmiştir.

Tabi ki bu haklıda olumlu etkilemiştir. İthal kırmızı etin fiyatları, başka ülkelerden geldiği için ithalat bedelleri ve gümrük bedellerinden dolayı fazla olduğu için et fiyatları artmış ve bu nedenle et yiyemeyen halk, yerli kırmızı üretimin artmasıyla 4 Türk Lirası ile 9 Türk lirası arasında et fiyatlarında indirim görecektir.

İlgili  Numara taşıma gecikirse aboneye ne olacak

Mazot gübre ve yem bitkileri indirimleri üretimi arttırmıştır. Aynı zamanda yapılan bu indirim ile kırmızı et ithalinin azalmasıyla süt fiyatlarında düşüş planmış ve çiftçilerin daha verimli üretim yaparak üretimlerinin artması amaçlanmıştır.

https://www.tarimorman.gov.tr/Konular/Tarimsal-Destekler/Alan-Bazli-Destekler/Mazot-Gubde-ve-Toprak-Analizi-Destegi

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/ziraatten-duyurular/duyurular/tarimsal-destekleme-odemeleri

Bir önceki yazımız olan 2019'da Asgari Ücret Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Altın Piyasası Saat Kaçta Açılıyor? Kaçta Kapanıyor?

Zaman zaman yükselen ve zaman zaman düşüşe geçen yatırım aracı olarak bilinen altın piyasası dönemin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir