Home / Bilgiler / Ciro Nasıl Hesaplanır?

Ciro Nasıl Hesaplanır?

Ciro Nedir?

Bu yazımızda sizlere Ciro Nasıl Hesaplanır sorusunun cevabını vereceğiz ancak onun öncesinde cironun ne anlama geldiğini belirtmek faydalı olacaktır. Ciro sözlük anlamı olarak bir ticaret senedinin alacaklı tarafından arka yüzüne imza atılarak başkasına devredilmesi işlemidir. Yeni emre muharrer (yazılı) senetlerin devir usulü de denebilir. Ciro kelimesi İtalyanca devir olarak bilinen ‘girare’ kelimesinden gelmektedir. Ciro, senet, poliçe, çek, makbuz senedi, ipotekli borç senedi, konişmento (konşimento) gibi emre yazılı kıymetli evrakın mülkiyet değiştirmesinde kullanılan bir usuldür.

Ciroyu senet emrine düzenlenen şahıs yapmaktadır. Ciro eden kimseye ‘Ciranta’ denmektedir. Ciro edilen kimsenin ismi, ciro tarihi ile birlikte ödeme emri de yazılarak yapılan ciro ‘Tam Ciro’ diye adlandırılır. İsim olmadan yalnızca bir imza ile yapılan ciro ise ‘Beyaz Ciro’ adını alır. Cironun nakil, teminat ve hak sahibini teşhis olacak şekilde üç çeşit işlevi bulunmaktadır.

Ciro Nasıl Hesaplanır?

Ciro Nasıl Hesaplanır sorusuna verilecek iki çeşit cevap vardır. Birincisi safi hasılat olarak geçer ve yurtiçi satışlar, yurtdışı satışlar ve diğer gelirlerin toplamından satıştan iadeler, satış iskontoları ve diğer indirim toplamlarının çıkarılması ile bulunmaktadır.

Gayrisafi hasılat ise yurtiçi satışlar, yurtdışı satışlar ve diğer gelirlerin toplanması ile bulunmaktadır. Safi hasılattan farkı ise iade ve indirimlerin bu toplamdan düşmeden işlem görmesidir.

Gelir tablosunda bu kavramlar brüt satışlar ve net satışlar olarak belirtilirler. Gayrisafi hasılat gelir tablosunda brüt satışlar olarak gösterilmektedir. Safi hasılat ise brüt satışlardan iade ve indirimlerin düşülmesi ile bulunan net satışları ifade etmektedir. Böylece Ciro Nasıl Hesaplanır konusunda cironun ne olduğunu ve nasıl hesaplandığını belirtmiş olduk. Yazımız bu konu ile ilgilenen ve yeni başlayanlar için bir başlangıç olarak kabul edilebilir.

İlgili  Garanti Bonus GAP Mağazalarında 2 Yerine 7 Taksit Kampanyası

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

2019’da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak

İçindekiler1 Banka Personel Alımı Sınavları 20192 Bankacı Nasıl Olunur? Banka Personel Alımı Sınavları 2019 Banka …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir