Home / Bilgiler / 2019 Yılı Çiftçiye Verilecek Destekler Belirlendi

2019 Yılı Çiftçiye Verilecek Destekler Belirlendi

Ülkemizde son yıllarda tarımsal alanda yapılan çalışmalar meyvesini vermeye başlamıştır. Çiftçilerin desteklenmesiyle ortaya çıkan tablo ilerisi için iyimser tabloların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Verilen desteklerle üretime olan katkıları artırılan çiftçiler tarımsal ve hayvansal faaliyetlerini artırarak devam ettirmektedirler. Bütün bu çalışmalar kapsamında 2019 yılı çiftçiye verilecek destekler belirlendi. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olan “2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar” Bakanlar Kurulu tarafından çıkarıldı ve Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kararla beraber araştırma ve geliştirme projelerinde 5 yıl olacak şekilde ve yine süt fiyat düzenlemesi desteğinde en az 2 yıl olmak üzere 2019 yılı içerisinde uygulanacak tarımsal desteklemelere ilişkin esaslar uygulamaya konuldu.

2019 yılı çiftçiye verilecek destekler belirlendi, belirlenmesine ancak çiftçiler çoğu düzenlemelerden haberdar olmayabiliyor. Mesela çiftçilere dekar başına 2,5 lira toprak analiz desteğinin verilebilmesi için ilgili çiftçinin ‘Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’ne kayıt olması gerekiyor. Aynı zamanda ÇKS’de kayıtlı çiftçilere özel çayır, mera ve orman emvali alanlarında ve peyzaj ve süs bitkileri için dekar başı 3,3 lira mazot desteği, 4,75 lira gübre desteği, yem bitkileri, baklagiller, hububat, yumru bitkiler, meyve ve sebze alanlarında dekar başına 4,85 lira mazot desteği, 6,6 lira gübre desteği, endüstri bitkileri ve yağlı tohumlu bitki alanları için de 8,25 lira mazot desteği ve 7,9 lira gübre desteği sağlanmaktadır.

Bütün bu bilgiler dışında bu yıl sözleşmeli yağlık ayçiçeği, kanola, soya fasulyesi ve aspir üretimi yapanlar için fark ödemesi desteğine ek olarak dekar başına 15 lira ödenmektedir. Ayrıca Türkiye Tarım Havzalarının Belirlenmesine Dair Kararın ek listesinde bulunan 30 tarım havzasında, 2019 yılı üretim sezonunda üretilen ve satılan ürünler için fark ödemesinin yapılacağı belirtilmiştir. Buğday, arpa, çavdar, yulaf, çeltik, kuru fasulye, nohut, mercimek, tritikale, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola, kütlü pamuk, dane mısır, zeytinyağı ve aspir tarımsal veriler ve uygu görüntüleri kullanılarak, zeytinyağı ise tarımsal verilerle belirlenip verim değerlerine göre, pamuk ise yurtiçinde üretilip sertifikalandırılan tohumları kullanma şartıyla desteklenecektir. 2019 yılı çiftçiye verilecek destekler belirlendi konusunda verilen bilgiler önemli görülmektedir.

İlgili  SSK Primlerini Toptan Geri Alma Dilekçesi

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir