Home / Genel / Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz Hesabı Nedir?

Günümüz çağında yeni evlenecek olan çiftlere 5 bin TL’yi aşmamak üzere Devlet nakit yardımını yapmak için karar almıştır. Buna göre öncelikle çiftlerin arzu ettikleri bir bankaya giderek çeyiz hesabı açtırma ve bu hesapta birikim yapmak üzere zorunluluk getirilmiştir. Her ne kadar bu yasa kanunlar tarafından onaylanmamış olsa da bazı maddeleri çoğu kişiler tarafından tartışma konusu olmaktadır. Çeyiz hesabının yaş sınırı ise 27 yaş üstünün limiti olması durumunda, 3 yıl boyunca açtırmış oldukları çeyiz hesaplarına düzenli bir şekilde para yatırmaları olmaları gibi ağır şartlardan dolayı muhalefetten onay alamayan bu yasa ile ilgili halen tartışmalar söz konusu olmaktadır. Kanun teklifinde kesin olarak belirtilen ve bakılan maddelerden birisi de çiftlerin açmış oldukları çeyiz hesabıdır. Çiftler devletten 5 bin TL evlilik için nakit yardımı alabilmeleri için öncelik olarak sunulan çeyiz hesabı 3 yıl boyunca düzenli bir para yatırma sistemine tabi tutulmak şartıyla en fazla 5 bin TL alabilmektedirler.

16 Aralık 2015 tarihinde yürürlüğe giren çeyiz hesabı ve şartları çeyiz hesabınızda biriken paranın %20 si oranında devlet çiftleri çeyiz yardımı yapacaktır. Bunun yanında düzenli olarak 3 yıl boyunca hesaplarına para yatıran kişiler hesaplarında 50 bin TL birikim yapan yeni evlenecek olan çiftler 3 yılın sonunda 5 bin TL çeyiz yardımı alabileceklerdir.

İlgili  Garanti Bankası Kredi Başvurusu

27 Yaşını Doldurmadan Evlilik Yapma Şartı

Katılımcıların devlet katkısına hak kazanmaları için çiftlerin evlilik tarihlerinden önce asgari 3 yıl boyunca açacakları hesaba düzenli ödeme yapmaları ve çiftlerin 27 yaşını doldurmadan evliliklerini yapmaları söz konusudur.

Devletin yapmış olduğu katkıların hesaplanmasında çiftlerin evlilik tarihindeki birikim esas alınacaktır. Evlenme tarihlerindeki birikim tutarının %20’sini ve 5 bin TL’yi geçmeyeceği söz konusudur.

Devlet katkısının, düzenli ödeme süresi ise 36 ila 47 ay olanlar için geçerlidir. Hesaptaki birikim tutarının %10’u olacak ve 4 bin TL’yi geçemeyecektir. Düzenli ödeme süresi 48 ila 59 ay olanlar için %15 olacak ve 4 bin 500 TL’yi geçmeyecek olmasıdır. Tekrar düzenli ödeme süreleri 60 ay ve üzeri olan çiftler için birikim tutarlarının %20’si olması şeklinde 5 bin TL’yi geçmeyeceğidir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Borsa Saatleri 2019

Borsa Açılış Kapanış Saatleri 2019

Borsalar, belirli saatler arasında hizmet sunmaktadır. Ayrıca borsada yapılan işlemler de belirli saat aralıklarında yapılmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir