Home / Kredi / Krediler / Çekilen Kredi İptal Edilir mi?

Çekilen Kredi İptal Edilir mi?

Finansal ihtiyaçlarını karşılamak üzere belirlemiş olduğu kredi türünden kredi çeken kişiler bilindiği üzere, sözleşme sonrasında kredilerini kullanabilmektedir. Çekilen kredinin hazır olması ve kişinin her türlü olasılıkları kabul etmesinden sonra gerçekleşmektedir. Bu bağlamda kişi çekmiş olduğu krediyi iptal edip, sözleşmenin fesh olmasını hiçbir sebep göstererek iptalini gerçekleştiremez. Bankadan çekilen kredilerin kullanılması ve tercihe bağlı olarak kısa bir süre sonra kapatılması gerekmektedir. Bu süre içerisinde sizden herhangi bir kesinti olmayacağı için krediyi istediğiniz gibi iptal edebilir veya kredi miktarını çekip tekrar kredi ödemesi yapabilirsiniz.

Kredinin iptal olması her kredi ürünlerinde maalesef ki, mümkün değildir. Bazı kredilerin erken kredi kapatmayla ilgili olan cezai hükümleri yer almaktadır. Bankanın, bir kişiye kredi vermesinin en büyük sebebi kişiden faiz oranı doğrultusunda kar marjı elde etmek olarak bilindiği gibi, bu konuda kişi krediyi erken ödemek istediğinde bankanın belirlediği taahhütler altında erken kredi ödeme cezası ödemek durumunda kalırlar. Bu sebeple, kredi çekmeden önce ihtiyacınızı tekrar gözden geçirmeniz son derece önemli olacaktır. Kredilerin çoğunda yapılan hayat sigortası gibi anlaşmalar bazı kredilerde zorunlu olarak kullanılmaktadır. Bu durumda sadece krediyi değil, hayat sigortası gibi sözleşmelerin tamamını iptal ettirmek durumunda kalacağınız gibi, bir çok işlemlerde cezai şartlara yönelik olan kesintileri kendi cebinizden karşılamak zorundasınız.

Erken Kredi Ödeme Cezası Ne Kadar? Hangi Kredilerde Yer Alır?

İlgili  Memura En Uygun Kredi Veren Bankalar

Erken kredi ödeme cezası tamamen bankadan, bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Bazı bankalarda cezai işlem çok yüksek olabilirken, bazı bankalarda herhangi bir cezai işlem uygulanmamaktadır. Bu durum tamamen banka politikasına bağlı olduğu gibi cezai şartlandırmalarda tamamen bankanın kendi temel ilkelerine bağlı olarak süreklilik gösterecektir.

Kendi haklarınızı ve taleplerinizi iyi yönetebilmeniz için muhakkak banka kredisinde verilen sözleşmelerin tamamını okumalısınız. Sözleşmede bu durumların hepsi yer alacağı gibi herhangi yapacağınız itirazların olumlu geçebilmesi açısından bilgi sahibi olmanız her zaman çok önemli olacaktır. Bilmediğiniz durumlarda yapacağınız itirazlar size sürekli olumsuz neticeler üreteceği gibi, söz konusu ne olursa olsun bankanın belirlediği şartları kabul etmiş olup ilgili her türlü cezai şartları yerine getirmek durumunda kalırsınız.

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar 2018 başlıklı makalemizde Askerlik Kredisi, Bedelli Askerlik Kredisi ve Bedelli Askerlik Kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018

Son Güncelleme : 17.09.2018 İçindekiler1 Konut Kredisi Faizleri 20182 Bazı Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir