Home / Bilgiler / Çek Nasıl Tahsil Edilir?

Çek Nasıl Tahsil Edilir?

Bilindiği üzere çek, görüldüğü tahsil edilebilen bir ödeme aracıdır. Fakat yapılan son düzenlemelere göre vadeli olarak da kullanılabilmektedir. Peki, çek nasıl tahsil edilir? Bu yazımızda çeklerin yasal olarak hangi konumda olduklarını, nasıl ciro edildiklerini ve karşılıksız çıkması durumunda kimlerin muhatap olacağını anlatmaya çalışacağız.

Çekin Karşılığı Yasal Olarak Nedir?

Ticari ilişkilerde gerek kişiler gerekse işletmeler arasında bir tür ödeme aracı olarak kullanılan çekler, çeşitli zamanlarda farklı kişilerin eline geçebilmektedir. Yani çeki yazan ile çekin adına yazılı olan kişi haricinde çekin bir başkasına ödenmesi gerekebilir. Bu olayı bir örnekle anlatmaya çalışalım. Böylece çekin yasal olarak karşılığını ve kimin kime ödemesi gerektiğini çok daha net anlayabiliriz. A kişisinin bir borcundan ötürü B kişisine ödeme yapmak için çek yazdığını düşünelim. Bu durumda alacaklı olan B, çeki muhatap bankaya götürüp dilediği zaman nakde çevirme hakkına sahiptir. Fakat çeki paraya çevirmeyip o da bir başkasına devredebilir. Bu çek bu şekilde elden ele değişerek gidebilir. Fakat böyle bir durumla karşılaşılması halinde değişen sadece alacaklı kişidir. Çekin karşılığı olan para, çeki ilk hazırlayan yani A kişisi tarafından ödenecektir. Aradaki diğer kişiler ise sadece alacağına karşılık çeki alıp, borcuna karşılık bir başkasına devretmiş olacaktır. Anlaşılacağı üzere çekin yasal olarak karşılığı ilk hazırlayan A kişisindedir.

Çek Nasıl Ciro Edilir?

Çekin yasal muhatabının ardından şimdi de çek nasıl tahsil edilir konusuna bakalım. Çeki hazırlayan A kişisi çekin arkasına B kişisine ödeyiniz diye yazarak imzalayabilir. Bu durumda çeki sadece B kişisi tahsil edebilir. A kişisi çeki hazırlarken sadece ödeyiniz diyerek imzalayabilir. Bu durumda çek, en son kimin eline geçerse o kişi çeki tahsil edebilme hakkına sahip olur.  Bazı durumlarda ise çekler sadece hamiline yazılarak imzalanabilir. Bu durumda da tahsilat zamanı geldiğinde kimin elinde ise o kişi çeki tahsil edebilir.

İlgili  Kredi alınırken bakılan kriterler nelerdir

Çek nasıl tahsil edilir kabaca cevapladıktan sonra bir de çekin karşılıksız çıkma ihtimalinden bahsedelim. Çeki tahsil edileceği vakitte karşılıksız çıkarsa son alacaklı çeki ilk düzenleyene, kendisine gelen çeki başkasına ilk devredene ve hatta aradaki diğer kişilere başvurarak çekin karşılığını talep edebilir. Aradaki tüm kişiler yasal olarak bu durumdan sorumludur.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir