Home / Bilgiler / Çek Kırdırma Nedir?

Çek Kırdırma Nedir?

Çek herhangi bir işlem karşılığında verilen ve genellikle günü belli ve maddi değeri olan bir kağıt parçasıdır. Bu kıymetli evrağın günü geldiğinde bozdurulması gereklidir. Eğer günü gelmeden bozulursa belli bir kesinti ile bozulacaktır.

Çek Kırdırmak

Genellikle paraya ihtiyacı olanlar ve ani bir ödeme yapacak olan kişiler ellerinde bulunan çeki günü gelmeden önce bozdurmak zorunda kalırlar. Bu gibi durumda sizlere yardımcı olacak olan bir şirket vardır. Faktoring şirketleri çek kırdırma işlemlerinde size yardımcı olur. Elinizde bulunan ve günü gelmemiş olan çekinizi alarak, çek üzerinde yazan meblağdan daha az para vererek çekinizin kırılmasına yardımcı olmaktadırlar. Çek kırdırma işlemlerinde faktöring firmaları yasal olarak işleminize aracı olmaktadır. Eğer herhangi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka Faktoring firmaları hariç bir yerde çekinizi kırdırmayınız.

Faktoring firmaları genel olarak günü gelmemiş olan çekinizin üzerinden yüzde 4 ile yüzde 5 arasında bir komisyon kesintisi yapmaktadır.

Çek Kırdırma Hesaplama

Örneğin elinizde 10.000 TL’lik bir çek olduğunu düşünün. Günü gelmeden önce bu çeki bozdurmanız gerekti. Herhangi bir yasal Faktoring şirketi buldunuz ve çekinizi bu şirkete verdiniz. Bu durumda Faktoring şirketinin kesinti faiz oranı yüzde 4 ise 400 TL komisyon alarak sizlere para olarak 9.600 TL verebilirler. Eğer Faktoring şirketinin kesinti faiz oranı yüzde 5 ise bu seferde çek kırdırma işlemi başına 500 TL sizden kesinti yapacaktır. Para miktarı büyüdükçe kesinti yapılan miktarda büyüyecektir.

İlgili  Araba Kredisi Masrafları Ne Kadardır?

Çek Nasıl Kırdırılır?

Çeki kırdırmak istediğiniz Faktoring şirketine gittiğinizde sizlere anlaşma olarak faiz oranlarını sunacaktırlar. Çekte vade mantığı bulunmamaktadır. Ama genellikle çekin kesildiği tarih vade olarak algılanmaktadır. Para konusunda sıkıntı içerisinde iseniz ve ani ödeme yapmanız gerekiyorsa elinizde bulunan ve henüz günü gelmemiş olan çekleri bu şekilde herhangi bir Faktoring şirketine giderek kırdırma işlemini belli bir komisyon ücreti kesintisi ile birlikte elde edebilirsiniz. Kırdırma işlemi sonrasında Faktoring şirketi sizden aldığı çeklerin gününü bekleyecek ve günü geldiği zaman aynı ücret üzerinden bankalardan hızlı bir şekilde tahsil edeceklerdir.

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir