Home / Bilgiler / Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Yapılır?

Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Yapılır?

Banka hesabında parası olan kişilerin bu parayı güvence göstererek ödeme yaptığı ve karşılığında verdiği değerli kağıda çek denilmektedir. Peki, çek karşılıksız çıkarsa ne yapılır? Yazımızın devamında Çekler yasal olarak ne konumdadır, çekerin ödemesi nasıl yapılır, çeklerin karşılığı çıkmazsa ne yapılır gibi soruların cevaplarını paylaşacağız.

Çeklerin Yasal Karşılığı Nedir?

Çekler, üzerinde muhatap kişiye dair bilgilerin ve ödenecek olan miktarın yazılı olduğu bir tür değerli evraklardır. Normalde çekler için ibraz edildiği anda ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Fakat ülkemizde tıpkı senetlerde olduğu gibi vadeli gibi işlem görmektedir. Uzun yıllar boyunca bu şekilde işlem gören çekler ile ilgili birtakım düzenlemeler yapılarak senet gibi kullanılması kararlaştırılmıştır. Çeklerin yasal karşılığı nedir sorusuna kabaca bu şekilde cevap verebiliriz.

Çeklerin Ödemesi Nasıl Yapılır?

Çekler görüldüğü anda ödemesi yapılması gereken bir evraktır. Fakat yukarıda da belirttiğimiz üzere yasal olarak vadelendirilebilmektedir. Çeklerin ödemeleri çeki düzenleyen kişinin bankası üzerinden yapılabilir. Ödemenin yapılabilmesi için ilgili kişinin banka hesabında çekin karşılığını ödeyebilecek kadar parası bulunmalıdır. Aksi takdirde çekin ödemesi yapılmayacak ve çek karşılıksız muamelesi görecektir.

Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Yapılır?

5941 sayılı kanun gereği çek karşılıksız çıkarsa banka bunun bir kısmını ödemekle mükelleftir. Çek karşılıksız çıkarsa ne yapılır sorusuna verilebilecekler cevaplardan birisi banka tarafından bir kısmının ödeneceğidir. Eğer çekin bedeli 600 TL’ye kadar ise banka tamamını öder. Üzeri bedellerde ise banka çekin üzerine yasalarda belirtilen bilgileri ve ödenmesi gereken kalan kısmı yazarak çekin kısmını alacaklı kişiye verir. Kişi, daha sonra bankanın kendisine verilen bu evrakı İcra Dairesine ve Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak parasının kalan kısmını tahsil edebilir. Çek karşılıksız çıkarsa ne yapılır sorusunun cevabı genellikle bankaların çek sahibini arayarak karşılığı olmadığını ve eksik tutarın yatırılması gerektiğini söylemesi şeklinde olmaktadır.

İlgili  En Yüksek Mevduat Veren Bankalar

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

BES İptali Telefon Numaraları

İçindekiler1 BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?2 Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numaraları BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir