Home / Bilgiler / CE Belgesi ne işe yarar?

CE Belgesi ne işe yarar?

Avrupa’ya Açılma Yolu Ce Belgesi

Türkiye’de firmalarımız üretmiş olduğu ürünleri Avrupa Birliği olan ülkelere pazarlamak için bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartlar içinde CE belgesi bulunmaktadır. Bir anlamda Avrupa’ya uygunluk belgesi olarak ta CE belgesini adlandırabiliriz. Avrupa birliği çerçevesince CE belgesi taşıyan ürünlerin asgari güvenlik. Çevre ve sağlık açısından koruma gerekliliklerine göre denetlendiğinin belgesidir. Avrupa birliği ülkelerinden alınan tüm ürünle de CE işaretli olması gerekir.

CE Belgesi ne işe yarar?

Ce belgesi olan üretici ürünü için oluşan tüm yasal yönetmelik ve standartlara uygunluğunu deklare etmiştir. Ce belgesi olan ve ürünlerinde Ce belgesi işaretleri olan firmalar Avrupa Birliği Ülkelerinden engellenmeden satılabileceği ve ayrıca alıcılar tarafında bilinmesi gereken sağlık ve güvenlik acısından koruma gereklilikleri sağlanmış olduğu bilinir. CE belgesi nasıl alınır neler yapılması gerekmektedir. CE belgesi alınacak ürünlerin test ve muayene raporları prosedürleri hazırlanmalı ürünlerin kapmasına uygun yönetmelikler tedarik edilmeli daha sonra CE belgesi vermeye yetkin kuruluşlara başvuru yapılmalıdır. Yapılan başvuru sonucunda yetkili firma ürün denetimi yaparak, Ce belgelendirme niteliğini denetler. Denetim sonucunda ürün verilen şartnameler ve yönetmelikler doğrultusunda uygun görülür ise onaylanmış kuruluş tarafından akredite edilmiş CE belgesi verilir.

CE belgesi almış bir günde tasarım değişimi yaşanmış ise yapılan değişiklik yeni hazırlanana doküman ile birlikte yeni bir sunum yapılarak CE belgelendirme firmasına bilgilendirme yapılır. Hazırlanan teknik dosyalar tasarım bölümü tarafından saklanmalıdır. Gelişen Avrupa piyasası üreticileri rahat ve sorunsuz satış yapabilmek adına CE belgesi almak zorunda bıraksa da bazı yetkin olmayan firmalar CE belgesi verdiğini söylemektedir. Fakat bu firmalar vermiş olduğu CE belgesi uygun değildir.

İlgili  Garanti 2018 Yılı Bahar Kredisi Kampanyası

CE belgesi almak isteyen firmalar önce yetkin firmayı araştırmalı adteditdasyonunu öğrenmelidir. Daha sonra gerekli çalışmaları yapmalıdır. Ülkemizde onaylı kuruluşlar Türkak bünyesinde görülmektedir. Ürün teknik dokümanları hazırlanmadan alınana CE belgesi Avrupa birliği ülkelerinden katiyen geçerli değildir. Ürün teknik dosyası danışmanlar tarafından hazırlanabilir, fakat sizin gerçek ürün bilgileriniz bu teknik dosyada bulunmalı ve bu dosya gerçeği yansıtmalıdır. Unutmayın ki sizin ürününüz almış olduğunuz bu CE belgesi ile sağlıklı ve güvenli olarak işaretlenip satışa çıkmaktadır.

Avrupa’da serbest dolaşım sağlayan CE belgesi almak gerçek anlamda bir caba sarf etmektir. Firmalar bu prosesi düzgün anlamlı yapmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir