Home / Bilgiler / Çapraz Kur Nasıl Hesaplanır?

Çapraz Kur Nasıl Hesaplanır?

Çapraz Kur Nedir?

Bu yazımızda sizlere Çapraz Kur Nasıl Hesaplanır sorusunu cevaplandıracağız. Ancak bunun öncesinde çapraz kurun ne olduğunu tanımlayalım. Çapraz kur, iki döviz kuru arasında iki kurun da farklı bir kur bazında var olan oranlarıyla ifade edilmesi yöntemine denir. Çapraz kur yöntemi ile iki yabancı kurun farklı bir ülkedeki değerlerinin gösterilmesi sağlanır. Çapraz kur yöntemi genel olarak dolar üzerinden uygulanmaktadır. Yani işlerini döviz ile yapan kişi ya da kurumlar kur olarak dolar cinsini kullanırlar.

Dünya genelinde ülkelerin kurlarını dolar üzerinden ifade etmesi, çapraz kur yöntemi için de doların kullanımını yaygınlaştırmıştır. Ülkemizde de çapraz kur yöntemi hesaplaması için Merkez Bankası’nca belirlenen kur dolar olarak kullanılmaktadır. Merkez Bankası tarafından yayınlanan çapraz kurlar yayınlanırken doları taban olarak kullanmak suretiyle belirtilirler.

Çapraz Kur Hesabı

Çapraz kurun nasıl hesaplandığını gösteren bir örnek konunun anlaşılmasını kolaylaştıracaktır. Örneğin 1 Dolar = 0,95 Euro, 1 Dolar = 3,02 Türk Lirası olsun. Eğer Euro ve Türk Lirası arasındaki çapraz kur verilen bilgilerle hesaplanacak olursa ilk önce 1 Euro’nun kaç Dolar olduğunu bulmak gerekir. Yani 1 / 0,95 = 1,05 (1 Euro = 1,05 Dolar) olur. Bu işlemden sonra Dolar cinsinden bulduğumuz Euro değerinin ne kadar Türk Lirası’na denk geldiği hesaplanır. Bunun için de oran orantı yöntemi kullanılabilir. 1 Dolar = 3,02 Türk Lirası ise 1,05 Dolar kaç Türk Lirası eder?

İlgili  Bonus Kart Limit Arttırma Nasıl Yapılır?

1,05 x 3,02 = 3,171 olur. Yani bu hesapla 1 Euro’nun 3,171 Türk Lirası olduğunu bulmuş olduk. Gördüğünüz gibi Çapraz Kur Nasıl Hesaplanır sorusunu birkaç matematik hesabıyla tamamladık. Tabi ki bu aşamada bize lazım olan Türk Lirası, Euro ve Dolar para birimlerinin birbirleri arasındaki değerleri bilmemiz gerekiyordu.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

BES İptali Telefon Numaraları

İçindekiler1 BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?2 Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numaraları BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir