Home / Genel / Çalışmayan Ev Hanımlarına Maaş Bağlanır Mı?

Çalışmayan Ev Hanımlarına Maaş Bağlanır Mı?

Çalışmayan ev hanımlarına maaş bağlanır mı? konusunda devletimizin yardım olanakları genelde çalışan anneleri kapsamaktadır. Çalışan annelere doğum parası ve raporlu olduğu günlere dair ödemelerle birlikte çalışmaya başladığı süre içerisinde belli zamanlar ölçüt alınarak süt izni de verilebilmektedir. Bunun yanı sıra çocuğu okula giden annelere de yarım gün çalışma hakkı sunulmaktadır. Yarım gün çalışan anne veya baba tam maaş almaktadır. Bu durumlarda da çalışmayan anneler ise arada bir ayrımcılık olduğu kanısını savunmaktadır. Bu kanı da çalışmayan annelerin alamadığı dadı ve kreş parası veya verilmeyen diğer haklardan dolayı oluşmaktadır.

Çalışmayan ev hanımları da çalışan kadınlara yapılan ödemelerin en azından bir kısmının kendilerine de yapılmasını savunmaktadır. Devlet kurumlarından da böyle bir kanun çıkmasının beklentisi içinde olmaktadırlar. Ev hanımlarının ev hanımı olmanın da bir iş sayılabileceğini düşünmeleri, devlet destekli ödemelerin kendilerine de yapılması gerektiğini öne sürmektedirler. Ayrıca yapılan bazı araştırmalar sonucunda ev işlerini yapan ev hanımlarının yaptıkları işin de 17.000 TL aylık maaşa tekabül ettiği belirlenmiş olmaktadır.

Ev Hanımlarına Maaş Verilecek mi?

2019 ev hanımlarına maaş konusunda devletin bazı düzenlemelere gittiği düşünülmektedir. Evde yapılan iş yoğunluğu göze alınarak ütü, temizlik, çamaşır, bulaşık, çocuk bakımı, aşçılık gibi birçok iş kanalından yılda 70.000 TL kazanç elde edecekleri kanalları olabilen ev hanımları bu işleri bedava ve gönülden gelen bir istekle yapmaktadırlar. Devlet kanalında veya özel kurumlarda çalışmış olsalar zaten yapmış olduğu işlerle emekliliğe hak kazanmış olmaktadırlar. Devlet tarafından da yetkililer, bu durumlara ve ev hanımlarının parasız bedelsiz ev işlerini yapmış olmalarına yönelik, ev hanımlarını emekliliğe götüren çalışmalar başlatma aşamasında olmaktadır. Bu çalışmaların da gerçekleşebilmesi için yapılan önerinin meclis kurulundan geçmesi gerekmektedir…

İlgili  Hisse Senedinde Nasıl Kâr Elde Edilir?

Ev hanımlarının alabileceği ya da almayı beklediği maaş, edinilen bilgilere göre emeklilik maaşı olarak verilmesi düşünülmektedir. Kadınlara yönelik yapılan birçok yenilikle birlikte kadın-erkek eşitliği sağlanmaya çalışılmaktadır. Çalışan kadınların emeklilik zamanına kadar ki kullandıkları izin hakları ve ödenekleri göz önünde tutulduğunda erkeklere nazaran bir tık daha üstün haklarının olduğu görülmektedir. Bu da kadınlara verilen değerin önemini ortaya koymaktadır. Çalışmayan kadınlara da artık SGK kapsamında bazı yasal hakların oluşmasına yönelik projeler yürütülmektedir. Yani çalışmayan ev hanımları SGK primi ödemesi şartı ile emeklilik hakkına sahip olabileceklerdir. Bunun için de meclisin vereceği karar doğrultusunda projelerin netleşmesi beklenmektedir.

SSK Primi Olan Ev Kadını Emekliliği

Çalışmayan ev hanımlarına maaş bağlanır mı konusunda daha önceden SSK primi olan ve sonradan bu primini devam ettirmemiş olan ev hanımları için isteğe bağlı olarak yapılacak prim ödemelerinde emeklilik hakkı kazanma şansı doğmuş olacaktır. Bağ-Kur ve SSK kapsamında yine hiç prim kazanmamış ama yeni prim yatırıp emekli olmak isteyen ev kadınlarına yine emeklilik hakkı doğmuş olacaktır.

Ev hanımlarına maaş verilmesi için çıkan emeklilik konusunun şartlarına istinaden, isteğe bağlı prim ödeyerek sigortadan emekli olmak isteyen ev hanımlarının 1080 günlük bir prim ödemeleri şart olmaktadır. Bu prim yaşlılık, malülllük ve ölüm sigortaları için ödenmesi gereken tutar olmaktadır. 1080 günlük primin ödenmesi durumunda ise ikinci aşama olarak yine isteğe bağlı sigortadan emekli olmak isteyen ev hanımlarının SSK ya da Bağ-Kur kurumlarında zorunlu veya isteğe bağlı sigortalı olamamış olmaları ve bunlara bağlı olarak da aylık maaş almamış olmaları gerekmektedir.

İlgili  Deflasyon ve Enflasyon Nedir?

25 Yılık Evliliği Olan Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı Mı Doğacak?

2019 ev hanımlarına maaş konusunda 25 yıllık evliliği olan ev hanımlarına devletin yaptığı düzenlemelerin kabul buyrulması durumunda emeklilik hakkı doğacağı söylenmektedir. Çalışmayan ev hanımlarına maaş verilebilmesi için meclise sunulan bu teklifte 15 milyon kadın ele alınmaktadır. Ev hanımlarını yakından ilgilendiren bu konu ise şimdiden büyük ilgi görmektedir.

Ev hanımlarına maaş verilme konusunu kapsayan çalışmalarda ev hanımlarının geleceği hedef alınarak prim ödeme güçlerinin de olmayışı sebebi ile meclise böyle bir teklif CHP tarafında 2017 yılı içerisinde sunulmuş bulunulmaktadır. Bu teklifin meclis tarafından yasalaşması halinde 25 yıllık evlilik hayatı olan ev hanımları emekli olabileceklerdir. Çalışmamış herhangi bir primi olmayan ve 25 yıllık ev hanımlığı yapan kadınlar, gelirlerinin düşük olması veya sigorta primi ödememeleri durumunda SGK kurumunda da kaydı olmaması halinde yaşlılık maşına tabi tutulabileceklerdir. Mecliste kabul olunması beklenen bir diğer konu da bu olmaktadır.

Çalışmayan ev hanımlarına maaş verilmek suretiyle meclise sunulan teklifte SGK kapsamından faydalanmayan ve daha öncede isteğe bağlı veya zorunlu sigorta ödemeyen ve evliliğinde 25 yılını doldurmuş olan kadınların, meclisteki teklifin kabul olunması halinde emekliliklerine yer verilmesi beklenilmektedir. Mecliste kabul görülmesi kadınlar tarafından dört gözle beklenen teklifin olumlu sonuçlanması halinde herhangi bir geliri olmayan ve SSK hizmet dökümü bulunmayıp sigortalı bir işte hiç çalışmamış olan kadınlara yaş sınırı ve prim gün sayılarının belirlenmesi halinde prim ödeyerek ya da borçlanma sisteminden faydalanarak emekli olabilmeleri için imkan sunulacaktır. Emekli olabilmek için ise şartlar şu şekilde belirlenmektedir:

  • Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşıyor olmak,
  • Gelir vergisine tabi olmamış olmak,
  • Devam eden bir evliliği olması ve evlilikte 25 yılı doldurmuş olmak,
  • Herhangi bir işte çalışmayıp sigorta primine sahip olmamış olmak
İlgili  Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Yukarıdaki listelenen şartları taşıyan tüm ev hanımları, meclis tarafına verilen kanun teklifinin yasalaşması durumunda emekli olabilme fırsatı yakalayabileceklerdir. Kadınların prim ödeyerek ya da borçlanarak kazanacakları emeklilik hakkı tamamen kadınların tercihine bağlı olarak gerçekleştirilecektir. Yani emekli olmak isteyen ve yukarıdaki şartları taşıyan kadınlar emekli olabilecekken, istemeyenler ise herhangi bir ödeme yapmak zorunluluğu taşımayacaklardır. Tercihen emekli olup sigorta primi ödemesi yapmak için ev hanımlarının ikamet ettiği İl Sosyal Güvenlik Merkezi tarafına başvuru yapmaları gerekmektedir.

Sabah’ın haberi : https://www.sabah.com.tr/galeri/ekonomi/bircok-kisi-bunlari-bilmiyor-ev-kadinlarina-mujde

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Emeklilik Maaşı Hesaplama

İçindekiler1 Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?1.1 4A Emeklilik Maaşı Hesaplama1.2 4B Emekli Maaşı Hesaplama1.3 4C Emeklilik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir