Home / Genel / Çalışan Anneye Kreş Yardımı Var mı?

Çalışan Anneye Kreş Yardımı Var mı?

Kredi Yardımı 2019

Çocuk sahibi olmak çok güzel bir duygu olsa da, aileler ister istemez çocuğun getireceği maddi yükü de dert etmek zorunda. Çalışan annelere kreş yardımı gibi uygulamalar sayesinde bu yük azaltılmaya çalışılmaktadır. Bu ve buna benzer uygulamalar aracılığı ile hem ailelere maddi destek olmak hem de doğum yapan kadınların iş hayatından uzak kalmamasını sağlamak hedeflenmektedir. Devletlerin çalışma gücünde önemli bir yeri olan kadınların uzun süreli olarak iş hayatından uzak kalması kendileri ve devlet için olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Kadının ülke ekonomisindeki etkisini farkında olan devletler, bu tür yöntemler kullanmaktadır. Devletler ayrıca genç nüfus oranında artış olması veya bu oranın korunması için de bu yöntemleri kullanarak, ailelere çocuk yapma konusunda desteklemektedirler. Bu imkanlar sayesinde ekonomik sıkıntı çekmeden çocuk sahibi olabilir ve çocuğunuzu sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirsiniz.

Kreş Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Kreş yardımından yararlanmak isteyenler için bazı şartların olduğunu söylemek gerek. Çalışan annelere kreş yardımı dedik, fakat bu yardımdan sadece anneler yararlanabilir diye kesin bir kuralda konmamıştır. Babalar da aynı şekilde bu yardımdan faydalanabilme hakları olduğunu bilsinler. Tabi bunlar için de bazı şartlar mevcuttur. Kreş yardımı almayı düşünenler için detaylı bir inceleme yapmakta fayda olacaktır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yürüttüğü bu yardım uygulamasından kimlerin yararlanabileceğinden bahsedelim.

  • Maddi durumu yetersiz olduğu için çocuğuna bakıcı tutamayanlar ya da kreşe gönderemeyenler.
  • Eşi vefat etmiş olan anneler.
  • Aynı şekilde eşi vefat etmiş olan babalar.
  • Eşinden boşanmış ebeveynler.
  • Kamu kurum ve kuruluşlarının bazılarında, memurların çocuklarını bırakabilmesi için kreşler yapılmıştır. Çalıştığınız yerde böyle bir imkan size sunulmuyor ise siz de kredi için başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Bu hizmette yararlanabilmeniz için çocuğunuz 0-4 yaş aralığında olması gerekmektedir. Daha büyük çocuklar için kreş yardımı yapılmamaktadır.
İlgili  Senet Ne Zaman Protesto Olur?

Çocuğunuzu yalnız bırakmak zorunda kalıyorsanız ve içiniz rahat etmiyorsa, bu yardımdan faydalanmak sizin ve çocuğunuz için daha iyi olacaktır diyebiliriz. Bu sayede siz de iş hayatınızdan uzaklaşmamış olursunuz ve çocuğunuz da güvenli bir yerde kendi yaşıtlarıyla vakit geçirme imkanı bulmuş olur. Kendi yaşıtlarıyla vakit geçirebilmek çocuğunuzun psikolojisi açısından da iyi olacaktır. Aynı şekilde iş hayatından uzak kalmamak sizin yeteneklerinizin körelmesini engelleyecek ve bir gerilemeye maruz kalmadan işlerinize devam edebileceksiniz.

Kreş Yardımına Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Kreş yardımı şuan için pilot bölgelerde uygulanan bir projedir. Eğer yapılan bu çalışma neticesinde, yardımın verimli olduğuna kanaat getirilirse Türkiye genelinde uygulanmaya başlanacaktır. Şuan için sadece belirli bölgelerde bu yardım gözlem amaçlı yapılmaktadır. Oranlara bakıldığında evli kadınların bekâr olanlara göre, iş gücüne katılma oranı daha düşüktür. Uzmanlar bu durumu ev işleri ve çocuk bakımı ile ilişkilendirmektedir.

Eğer işinize devam etmek istiyorsanız, bir kariyer hedefiniz varsa ya da size ait yeni bir iş kurma gibi bir hayaliniz varsa, bunları çocuğu bahane ederek ertelemenize artık gerek kalmayacak. Size sunulan bu hizmet sayesinde işlerinize kaldığı yerden devam edebilme imkânınız olacak. Bu hizmet sayesinde çocuğunuz için 300 veya 400 TL arası bir miktar alabilirsiniz. Bazı kurum ve kuruluşlar çalışanlarının iş devamlılığı için kreş imkânları sağlasa da, bu fırsatı bulamayan çalışanlar da hayli fazladır. Bu sebepten dolayı size verilen bu miktar çocuğunuz içi iyi olacaktır. Tabi bu yardımı almak gibi bir zorunluluk yok. Eğer çalışan annelere kreş yardımı fırsatından yararlanmak istemiyorsanız memur maaşınıza ek 160 TL yatırılacaktır.

İlgili  Hayat Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Resmi gazete yayınlanan tebliğ için http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/06/20180611-9.htm okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir