Home / Bankalar / BSMV Ne Demektir?

BSMV Ne Demektir?

BSMV Nedir?

Bsmv nedir? Sorusuna yanıt olarak; BSMV, Banka Sigorta Muamele Vergisinin baş harflerinden oluşan bir tanımdır diyebiliriz. BSMV müşteriden alınmaktadır. Günümüz şartlarında bankaların insan hayatında arz ettiği önemin büyümesi anlık ihtiyaçların çoğalmasına neden olmuştur. Buna istinaden kredili mevduat hesaplarından veya ihtiyaçlara yönelik çekilen kredilerden devlet BSMV adı altında vergi almaktadır. Her ay tüketiciye düzenli olarak yansıtılan bu vergi türünün bankalar tarafından devlete ödenmesinden ötürü diğer kredi masrafları gibi geri alınması mümkün değildir. Bu noktada insanlar BSMV nedir? Sorusuna cevap aramaktadırlar.

BSMV Ödemelerinin Hesaplanması:

Bsmv ödemelerinin hesaplanması şu şekilde gerçekleşir. Yaptığınız kredi ödemelerinin %5 i devlete BSMV olarak ödenir. Eğer 1000 tl ödemeniz varsa bunun 50 TL’si BSMV’dir. Bugün ödenen tüm kredilerde bankanın uygulamış olduğu faiz + BSMV vardır. Bankaların hesaplama araçlarında bu işlem otomatik olarak yapılmaktadır.

Kredi BSMV Oranları:

  • İhtiyaç kredileri: %5 oranında bsmv alınmaktadır.
  • Konut kredileri: %0 oranında bsmv alınmaktadır.
  • Binek ya da ticari araç kredileri: %5 oranında bsmv alınmaktadır.
  • Diğer tüketici kredileri: %5 oranında BSMV alınmaktadır.

Parantez içinde söylemek gerekirse konut kredisi alırken bsmv den muaf olacağınız gibi konut kredisi dışında farklı bir kredi almak için de ipotek olarak gösterdiğiniz gayrimenkulünüz meskense yine bsmv den muaf olursunuz.

İlgili  Uygun Faizli Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Banka ve sigorta şirketlerinde son dönemde incelemeler gerçekleşmiş olup bu incelemelerden bazılarının bsmv olduğu ortaya çıkmıştır. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının vermiş olduğu görüşlerde tarihi maliyet değeriyle satış bedeli arasındaki farkın BSMV olarak nitelendirildiği, maliyet artış fonu gibi fonların hesaplamada dikkate alınmaması gerektiği bildirilmiş olup; bankalardan bazılarının bu değerlendirmeyi dikkate almadığı ortaya çıkmıştır. Büyük zararların oluşmasını engellemek için BSMV hakkındaki görüş farklılıklarının ortadan kalkması gerekmektedir.

Son olarak hangi işlemlerin BSMV’ye tabii olduğuna kısaca değinelim.

BSMV’ye tabii olan işlemler:

  • Banka ve sigorta muamelelerinde lehe alınan paralar üzerinden
  • Kambiyo muamelelerinde lehe alınan paralar üzerinden
  • Bankalar arası kambiyo satış tutarı üzerinden
  • Devlet tahvili ve bonoları ile Toki tarafından çıkarılan menkul kıymetlerin vadesini beklemeksizin satışı üzerinden
  • Bankalar arası mevduat işlemleri sonucu kalan paralar üzerinden BSMV alınmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Çalışmayan Ev Hanımlarına Maaş Bağlanır Mı?

Çalışmayan ev hanımlarına maaş bağlanır mı? konusunda devletimizin yardım olanakları genelde çalışan anneleri kapsamaktadır. Çalışan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir