Home / Bilgiler / Borsada Alım Satım Nasıl Yapılır?

Borsada Alım Satım Nasıl Yapılır?

Herkes borsanın ne kadar büyük bir işle hacmi yaptığını bilmektedir. Peki, borsada alım satım nasıl yapılır? Bu işlemler için neler gereklidir? Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Borsada Alım Satım Yapmak Güvenilir Mi?

Borsa, uzun süreli yatırım düşünenlerin birikimlerini en iyi ve en kazançlı bir şekilde değerlendirebilecekleri bir ortamdır. Tabi bunu başarabilmek ve ciddi getiriler elde edebilmek için sistemi en ince ayrıntısına kadar bilmek, doğru bir şekilde alım satım yapabilmek gereklidir. Üstelik güvenilir olması, yatırımcılar açısından da cazip kılmaktadır. Çünkü borsada işlem yapabilmek için yatırılan paralar Takasbank güvencesindedir ve tüm işlemler kayıt altına alınır. Böylece bilgi ve tecrübeler ışığında güvenli bir şekilde para kazanmak mümkün olmaktadır.

Borsada Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Borsada yer almak ve bu büyük para havuzundan payına düşeni cebine koymak isteyen yatırımcılar, ilk olarak resmi bir kuruluşla irtibata geçmelidir. Çünkü borsada yapılacak olan her bir işlem için mutlaka yetkili bir aracı kuruluş olması gerekmektedir. Bireysel hiçbir şekilde alım satım yapılamamaktadır. Borsada alım satım nasıl yapılır sorusuna verilecek olan ilk cevap da öncelikle bir aracı kuruluşun olmasıdır. Bu aracı kuruma verilen emirler doğrultusunda yeni yatırımlar yapılabilir, mevcut yatırımlar elden çıkarılabilir. Alım için verilen emire talep emri denirken, satış için verilen emire de arz emri adı verilmektedir.

İlgili  Garanti Bankası Kredi Kartı Taksitlendirmesi

Borsadaki bir hissenin veya diğer değerlerin fiyatları arz ve talebe göre şekillenmektedir. Bir firma arz emri vererek hisselerini atışa çıkarır. Yatırımcı da eğer bu hisseleri almak isterse talep emiri verilerek hesabına aktarılmasını sağlayabilir. Hisse senetlerinin değerlerine göre farklılık gösteren alım satım emirlerinde işlem yapılırken düz hesap olması için 100 ve 100’ün katları ile işlem yapılır. Ara değerler için bir işlem yapılması söz konusu değildir. Borsada alım satım yaparken unutulmaması gereken bir diğer önemli husus da tek seansta en fazla % 10 kadar bir değişiklik yapılabilmesidir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yardım Parası Nedir? başlıklı makalemizde Çocuk yardım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

BES İptali Telefon Numaraları

İçindekiler1 BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?2 Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numaraları BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir