Home / Genel / Borsa Açılış Kapanış Saatleri 2019

Borsa Açılış Kapanış Saatleri 2019

Borsalar, belirli saatler arasında hizmet sunmaktadır. Ayrıca borsada yapılan işlemler de belirli saat aralıklarında yapılmaktadır. Yatırımcılar tarafından verilen emirler bu saat aralıklarında işlenerek yatırımcıların işlemleri gerçekleştirilmiş olur. Bunun için borsada işlem yapacak olan birisinin borsa işlem saatlerini bilmesi gerekiyor. Aksi halde işlem yapamaz ya da yapmış olduğunuz işlemler için saatlerce beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Borsa Açılış Kapanış Saati

 • Borsanın sabah açılış saati olarak tabir edilen “borsa açıldı” 09:00’dur. Ancak borsa aslen 09:15’de açılmaktadır. Sabah açılan borsanın ilk seansı 12:30 civarında son bulmaktadır.
 • İlk seans kapandıktan sonra ikinci seansa kadar borsanın kapıları kapalı kalır ve işlem yapılmaz.
 • Borsada ikinci seans saat 14:00’de başlar ve ikinci seans 17:40’a kadar açık kalmaktadır.
 • Borsada, seans saatleri dışında işlem yapılmamaktadır. Bu nedenle borsada işlem yapmayı düşünüyorsanız seans saatlerini dikkate almalısınız.

Borsa Saatlerini Bilmek Neden Önemli?

 • Borsanın açılış kapanış saatlerini, hangi seanslarda hangi işlemlerin yapılacağını bilmek, doğru zamanda doğru hamleleri yapmak için son derece önemlidir.
 • Borsa, ilk bakışta birçok kişiye karmaşık gibi gelebilir. Özellikle açılış saati, açılış fiyatı, fiyat emirleri gibi onlarca farklı terim kafanızı karıştırabilir.
 • Borsada işlem yaparken karşılaşacağınız tüm bu terimlerin kafanızı karıştırmaması için terimleri öğrenmeye özen göstermelisiniz.
İlgili  Ar-Ge Nedir? Avantajları Nelerdir?

Borsadaki Terimlerden Bazıları

 • Açılış seansı: Borsadaki alım satım işlemlerinin belirli bir zaman dilimi boyunca alım-satım sistemine iletilmesidir. Bu zaman diliminde en fazla işlemi gerçekleştirecek olan tek bir fiyat üzerinden işlem gerçekleştirilir.
 • Tek fiyat yönetimi: En çok karşılaşılan terimlerden bir tanesidir. Toplanan emirler herhangi bir işlem yapılmadan toplanır ve bu süre sonunda en yüksek fiyattan işlem gerçekleştirilir.
 • Sürekli müzayede: Borsa İstanbul’daki alım-satım işlemleri, eksperler gözetimindeki bilgisayardan alım-satım işlemleri rekabet koşulları kapsamında çoklu fiyat yöntemi ile sürekli müzayede yöntemi ile yapılır.
 • Kapanış fiyatı emirleri: Kapanış seansında, kapanış fiyatı üzerinden, fiyat bilgisi olmadan kapanış ücretleri üzerinden yapılan işlemlerdir.
 • Kısaca Borsa İstanbul’da en çok karşılaşacağınız terimler bunlardır. Borsaya girmeden önce bu terimleri çok iyi öğrenmeniz gerekiyor.

Kaynak : https://www.borsaistanbul.com/urunler-ve-piyasalar/piyasalar/pay-piyasasi/islem-saatleri

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir