Home / Bilgiler / Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nedir?

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nedir?

Türkiye’nin en üste düzeydeki askeri birliğinin bordo bereli olduğunu herkes bilir. Bordo bereli olabilmek ve bordo bereli olarak görev alabilmek hepimizin hayallerindendir. Özel Kuvvetler Komutanlığı emrindedirler.

Bordo bereliler Özel Kuvvetler Komutanlığında görev yaparlar. Bu bordo bereliler öncelikle Türkiye’de kıtalar da görevli Subaylardan, Astsubaylardan ya da Uzman çavuşların içinden seçilmektedir. Yani bordo bereli olabilmek için öncelik olarak bu rütbelerden birine sahip olmamız gereklidir.

Bordo Berelilerin Görev Alanları Ve Yerleri

Bordo bereliler, Türkiye’de tüm iller kapsamında ve yurt dışında Özel Kuvvetler Komutalığınca verilen her görevi yerine getirmekle hükümlü olan özel askerlerdir. Bu özel askerler kıtalarda görevli olan özel kişiler arasından seçilmektedir. Seçim anında gönüllü olarak seçime katılmak esas bir gerekçedir. Bu ordunun kuruluşunda Subay, Astsubay ve de Uzman Erbaş timleri mevcut olmaktadır. Her türlü hava şartlarında ve de arazilerde üst düzey zor görevlere hazırdırlar. Bu hava şartlarının hepsinin eğitimini almakta olan borda bereliler dünyada pek eşi benzeri olmayan timlerdendir.

Özel Kuvvetler Astsubay Alımı

Özel Kuvvetler Komutanlığından yapılan açıklamayla bir ilk yaşandı ve ilk defa dışarıdan Astsubay alımı yapılacağı duyuruldu. Alım şartı olarak en son girilen KPSS puanlaması 60 ve üstünde olan kişiler tercih edildi. Dışarıdan yapılan Bordo Bereli Astsubay alımında belirtilen 3 aşama şöyledir;

  • Kayıt Kabulü
  • Sağlık Muayenesi
  • Fizik Olarak Yeterlilik Sınavı
  • Kişilik Değerlendirme Sınavı
  • Mülakat
  • Sınıflandırma Yapılabilmesi( Yedek adayların belirlenmesi)
  • Sağlık Raporu ve Güvenlik Soruşturma Aşaması
İlgili  Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Sorgulama

Bordo Bereli Maaşları 2019

Bordo berelilerin maaşları rütbeden rütbeye değişmektedir. Bu maaş aralıkları 4500 TL ile 7000 TL arasında olduğu söylenmektedir. Ancak bu maaşların değişkenlik gösterdiği durumlarda vardır; bu durumlar görev yaptığı süreler, görev aldığı operasyonlar, paraşüt tazminatı, yurt dışında kalma ve kalma durum ve süreleri ilaveten tazminatları mevcut olmaktadır.

Bordo Bereli Astsubay Görevi Yapma Şartları

Öncelikle bu görevi yapmak isteyen kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğundadır. Yapılacak mülakatta, sınavda başarılı olmak gereklidir. Bu Görevin yaş sınırlaması ise 27 yaşından büyük olmamak gereklidir. Bu yaş sınırlaması da okul durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Askeri okullardan ilişiğinin kesilmemesi gereklidir. Türk Silahlı Kuvvetlerinden nasıl bir sebep olursa olsun ilişiği kesilmemiş olması gereklidir.

Mahkeme açısından hayatı boyunca herhangi bir suçta cezası olmaması gereklidir. Bir kamuya ya da özel bir kuruluşa hizmet yükümlülüğü veya borcu olmaması gerekmektedir. En az 2 yıllık fakülte ya da yüksek okulu mezunu olması gerekmektedir. Güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç alarak güvenli bir konuma sahip olmalıdır. Yönetmelikte yeri olan bordo bereli kursları için sağlık ve fiziki durumunun istenen şartları yerine getirmesi gerekir. Terör örgütleri ile kendisinin, ailesinin yakınlarının en ufak bir yakınlığının bulunmaması gereklidir. Bu şartları yerine getiren kişiler bordo bereli astsubay alımında yer alacaklardır.

Bordo Bereli Alımında Boy Ve Kilo Oranları

Bordo Bereli olabilmek için boy sınırlaması 164 santimetredir. Boyu 164 santimetre ve üstü olan kişiler boy konusunda sıkıntı çekmeyecek kesimdir. 164 Santimetre olan birinin ağırlık üst sınırı 72 kg, ağırlık alt sınırı ise 51 kg’dır. Aynı şekilde 175 santimetre olan bir kişinin ağırlık üst sınırı 80 kg, ağırlık alt sınırı da 58 kg’dır. Yani fiziki açıdan yeterli olması kesinlikle gereklidir.

İlgili  EFT Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım?

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Büyükanne Toruna Bakma Parası Nasıl Alınır?

İçindekiler1 Toruna Bakım Parası 20192 Toruna Bakma Maaşı Şartları Nelerdir?3 Toruna Bakma Maaşı Nasıl ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir