Home / Bilgiler / Bireysel Emeklilik Sözleşmeleri Nasıl İptal Edilir?

Bireysel Emeklilik Sözleşmeleri Nasıl İptal Edilir?

BES İptali

Çalışan kişilerin çalışma hayatlarındaki hayat standartlarını emeklilik döneminde de sürdürebilmeleri amacıyla 1 Ocak 2017 tarihi itibari ile Bireysel Emeklilik Sistemi zorunlu hale getirilmiştir. 45 yaşın altında T.C vatandaşı olan her kamu ve özel sektör çalışanının Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olması gerekmektedir. 2018 yılı içinde otomatik katılımlar devam etmektedir. Birçok kişi de bireysel emeklilik sözleşme iptali nasıl yapılır? merak etmektedir. Çalışan kişiler otomatik olarak dahil olacakları bireysel emeklilik sözleşmelerini katılımdan sonraki 2 ay içerisinde iptal talebinde bulunabilecekler. Zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkmak için sigortanın yapıldığı şirkete verilen dilekçe sonrası on iş günü içerisinde çalışanın ödediği katkı payı ve varsa yatırım gelirleri çalışana iade edilecektir.

Ziraat Emeklilik Bireysel Emeklilik Sözleşme İptali

Ziraat Bankası emeklilik sözleşmesinin iptali için internet bankacılığı, mobil şube ve telefon bankacılığı yolları kullanılmaktadır. Bireysel emeklilik iptali Ziraat Bankası internet şubesine bireysel giriş yapıldıktan sonra menüde yer alan ‘Değişiklik ve Talepler’ kısmına girerek otomatik katılımlı sözleşme seçilir. Seçim yapıldıktan sonra çıkan ekranda sağ alt kısımda yer alan ‘Cayma Talebi’ seçilir. Ardından ekranda çıkan yazıda ‘Cayma talebime devam etmek istiyorum’ butonu tıklanarak iptal işlemi gerçekleştirilir. İşlem sonrası kesilen tutarlar otomatik olarak hesaplanıp şirkette kayıtlı hesabınıza geri yatırılır. Ziraat Bankası mobil şubesinden de aynı iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Mobil şubede de internet şubesinde uygulanan işlemlerin aynısı uygulanarak iptal işlemi yapılır. Bu yöntemlerin haricinde Ziraat Bankası’na ait 0850 222 97 00 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak iptal talebinde bulunabilirsiniz. Numara arandıktan sonra sırayla 2-1-1 tuşlandığında istenilen birime kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İlgili  İş Planı Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Halkbank Bireysel Emeklilik Sözleşmesi İptali

Halkbank bireyse emeklilik iptali için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bireysel emeklilik iptali Halkbank işlemini SMS yolu ile yapabilmek için; AYRILMA yazıp bir boşluk bırakın T.C kimlik numaranızı yazın ve 2560’a gönderin. Bu mesajı gönderdikten sonra size gelen bilgilendirme mesajında sisteme 1 yıl içerisinde tekrar dönemeyeceğiniz bildirilmektedir. Bu mesajı EVET yazarak yanıtlarsanız iptal işlemini başarı ile gerçekleştirmiş olursunuz. Aynı zamanda Halk Emeklilik internet sitesine online giriş yaptıktan sonra işlemler menüsü içerisinde yer alan cayma talebi bölümüne girilir. Bu bölümden cayma işlemi yapılarak işlem tamamlanır. Aynı şekilde mobil şubeye giriş yapılarak da iptal işlemi gerçekleştirilebilir. İptal işlemi için bir diğer yöntem 0850 800 44 00 Halk Emeklilik aranarak T.C kimlik numaranızı girmelisiniz. Ardından sözleşmeden cayma talebinde bulunabilirsiniz. Aynı şekilde 444 44 00 numaralı müşteri hizmetleri aranarak da iptal işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Vakıfbank Bireysel Emeklilik Sözleşmesi İptali

Vakıfbank Emeklilik Sözleşmelerinin iptali farklı yollarla yapılabilmektedir. Bireysel emeklilik iptali Vakıfbank işlemini SMS yoluyla yapmak için VEML yazıp boşluk bıraktıktan sonra T.C kimlik numaranızı yazıp bir boşluk daha bırakıp CAYMA yazıp ardından bir boşluk daha bırakıp doğum tarihiniz (Gün. Ay. Yıl) yazılarak 4933’e gönderilir. Örnek bir SMS şu şekildedir;

  • VEML 12345678901 CAYMA 05.03.1987

Vakıfbank internet bankacılığı ve mobil şube üzerinden de otomatik bireysel emeklilik iptali yapılabilmektedir. Aynı zamanda 0850 222 92 37 Vakıfbank emeklilik müşteri hizmetleri aranarak iptal işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili  Kredi Kartının Kaybolması Sonucu

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik İptali

Bireysel emeklilik iptali Yapı Kredi bankası için internet bankacılığı ve mobil şube üzerinden ilgili bölüme girilerek yapılmaktadır. Aynı zamanda 0850 399 99 99 numaralı Allianz emeklilik müşteri hizmetleri aranarak iptal işlemi için talepte bulunabilirsiniz. Yapı Kredi bankası bireysel emeklilik sözleşmelerini Allianz Sigorta üzerinden yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir