Home / Bayilik Veren Firmalar / Bayilik Çeşitleri Nelerdir?

Bayilik Çeşitleri Nelerdir?

Bayilik alırken her firma aynı şartları sunmaz. Bu yüzden genel bayilik şartlarından çok firmaların bayilik şartlarına bakmak gerekir. Firmaların şartlarından size en uygun olanını almanızda yarar vardır. Bayilikler yapıldığı yere, firmaya ve uluslararası yapıldığı durumlarına göre gruplandırılırlar. Bayilik çeşitleri nelerdir? Bayilik çeşitleri uygulandığı ülke ve sunulan hizmet ve ürün açısından iki farklı grupta ele alınır. Aldığınız hizmet ve ürün kalitesine göre değişen bayilik çeşitleri, bulunduğunuz ülke sınırları ile de alakalıdır. Sektörler arasında farklılık gösteren bayilik alımlarında en önemli nokta, yatırımcının ne kadar meblağ kullanacağıdır. Yemek, ofis gibi bir sektörde bayilik alacaksanız, çok fazla harcama yapmanız gerekmektedir.

Bayilik Çeşitleri

Bayilik çeşitleri ülkeye ve sunulan hizmete göre değişir. Ülke sınırları bakımından bayilik çeşitleri de kendi içinde sınıflandırılır. Bunlar yerel franchising faaliyetleri ve uluslararası franchising faaliyetleri olarak karşımız çıkar.

Yerel franchising faaliyetleri:

Ulusal bir firmanın aynı ülke sınırları içerisinde farklı şehirlere verdiği bayiliklere denir. Bu bayiliklerde bölgenin imtiyaz hakkının alımı da vardır. Bu franchising türünde bir bölgenin imtiyazlarını alan firmalara area franchisee adı verilir. Area franchisee adı verilen bayilikler, anlaşmanın şartlarına göre daha küçük alt bölgelere franchising olanağı tanıyabilirler. Yani asıl firmadan franchising alıp bir başka küçük firmaya franchising verebilirler.

Uluslararası franchising faaliyetleri:

İki ülke arasında sağlanan bayilik anlaşmalarıdır. Master franchisee adı da verilen bu bayilikler, dünyaca ünlü hizmeti veya ürünü kendi ülkelerine götürebilirler. Bu franchising türünde de sözleşmeye göre alt birimlere franchising olanağı açılabilmektedir.

Bayilik çeşitleri nelerdir sorusunun ulusal ve uluslararası bayilikler dışında ürün veya hizmet ile ilgili maddeleri ise şunlardır: Ürün franchisingi ve işletme franchisingi şeklinde iki kısma ayrılır.

Ürün franchisingi:

En çok bilinen bayilik çeşididir. Ulusal ölçekte veya uluslararası ölçekte bir ürünün üretiminde, satışında ve organizasyonunda imtiyaz sahibi olmaya ürün franchisingi adı verilmektedir.

İşletme franchisingi:

Bu bayilik türü iki çeşittir. Son yıllarda en fazla popüler olan bayilik çeşididir. Dünyaca ünlü bir işletmenin, başka bir ülkede açılması durumudur. İşletme franchisinginde de diğer franchising türlerinde olduğu gibi franchising veren firmaların tam denetim yetkisi vardır. İşletme bayiliğinde, sistemin işleniş profili yatırımcıya anlatılır. Gerekli eğitimler verildikten sonra yatırımcı işletmesini açar. Ama yine firmanın şartlarını yerine getirmek zorundadır. Firma sistem oturana kadar yatırımcıya destek ekip gönderir. Pastane, restoran açmak buna örnektir. Satıştan elde ettiği kazancın bir kısmını her ay ana firmaya gönderir.

Bayilik alma olayında kendi iş fikirlerinizi kullanmanız yasaktır. Firmanın ana fikri ne ise onu uygularsınız. Tüm bayilik çeşitlerinde değişmez kuraldır. Bayilik alımı ya da veriminde her iki tarafta kazançlıdır. Sarsılan dünya ekonomisinde, özellikle son günlerde kötü giden Türkiye ekonomisi şartlarında bayilik vermek, firma için bulunmaz fırsattır. Bedava Pazar alanı elde edebileceğiniz gibi, bir de bayilik için para alacaksınızdır.

Hizmet ya da ürün fark etmeksizin insan yönelik yatırımlar her zaman için kazanır. Özellikle bu çalışmaları sistemleştiren kuruluşlar kaybetmezler. İnsana yatırım en mantıklı yatırımdır. Kazancınız artar. Kazancınızın artacağı iş fikirleri ve bayilikler hakkında bilgi almak için https://kredipiyasa.com/bayilik adresine ulaşabilirsiniz. Bu adreste ihtiyacınız olan her türlü bilgi vardır. Bayilik çeşitleri ve detayları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Uzun yıllarını ve emeğini vermiş firmaların bayiliğini almak, en çok yatırımcıyı mutlu eder. Yatırımcı, firma ile aynı görüşlere sahipse, hem kendi kazanır hem de iş veren firmaya kazandırır. 

Bir önceki yazımız olan Yapı Kredi Bankası 4411 SMS Kredi Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili  Meşhur Adıyaman Çiğ Köftecisi Bayilik Başvurusu Şartları
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

OSES Çiğ Köfte Bayilik Başvurusu ve Franchsing Şartları

İçindekiler1 OSES Çiğ Köfte2 OSES Çiğ Köfte Bayilik Şartları VE Franchising Bedeli OSES Çiğ Köfte …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir