Home / Bilgiler / Bankamatik Paramı Vermedi Diyenlere

Bankamatik Paramı Vermedi Diyenlere

ATM’de Param Kaldı

Bankalar; küreselleşen dünyada, günümüz insanlarının olmazsa olmazları arasına girmeyi büyük ölçüde başarmıştır. Bankamatikler, bankalara erişim zorluğu açısından belirli işlemlerin yapılabildiği ufaltılmış para evleridir.

Bankaların maliyeti, personeli, vergiyi, işlemleri karşılayabilmeleri için çok sayıda olması gerekirken bankamatiklerin ortaya çıkması ile daha fazla yerde daha az iş gücü imkanı ile daha fazla hizmet vermeyi amaçlayan bankalar, amaçlarını büyük ölçüde gerçekleştirebilmektedirler.

Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen veriler; son yıllarda banka kullanımının arttığını, bankamatiklerin artık birer ihtiyaç halini aldığını göstermektedir.

İnsanlar; bazı işlemlerini internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirebilse de, hesaplarında para bulunmayan insanlar bazı işlemlerini ya bir banka bürosundan ya da bankaya ait en yakın ATM’den gerçekleştirmek durumundadırlar.

Acil para gereksiniminin olduğu, gecenin bir yarısı parasını diğer cebinde unutanların ihtiyaç duyduğu, evinden uzakta yaşayan öğrencilerin aileleriyle para transferi yapmasını sağlayan bankamatikler çoğu zaman kurtarıcı görevini almaktadır.

Kullanımının kolay olması ve kolay erişilebilirliği ile sayıları gitgide artan bankamatikler, bir nevi robot vasfında olduklarından hava koşullarından, yoğunluktan ve teknik olarak zaman zaman olumsuz etkilenebilmektedirler.

Bankadan Paramı Nasıl Alırım?

Bankamatikten parasını alamayan mağdurlar hiç telaşa kapılmadan, bankamatiğin bağlı olduğu bankanın şubesine gidip işlem yapılabilmesi için sıra aldıktan sonra sıralarının gelmesi ile birlikte çalışan personele durumu aktarıp, olayın olduğu yer, saat ve miktar hakkında bilgileri vermelidir.

İlgili  Kredi almak için gerekli belgeler

Personel kayda geçtikten sonra banka ilgilileri olayın kaydedildiği bankamatik kamerasından olayın doğruluğunu teyit ederse alınamayan miktar mağdurun hesabına yatırılmaktadır.

Burada önemli olan, mağdurun banka personeline doğru bir şekilde olayla ilgileri bilgileri aktarıp sonrasında banka hesabını kontrol etmesidir.

Bankamatik sayılarının artması ile birlikte artan hırsızlık olaylarının öne geçilmesi için mağdurların kartlarına sahip çıkması ve gelişen her türlü olumsuzluğa karşı banka görevlileri ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan 2019'da Banka Sınavları Ne Zaman Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir