Home / Bankalar / Bankaların Mevduat Faiz Oranları 2018

Bankaların Mevduat Faiz Oranları 2018

Bankaların Mevduat Faiz Oranları 2016

Ülkemizde insanlar paralarını bankaya yatırarak yatırım yapmaktadır. Bankalar insanların paralarına ulaşabilmek için çeşitli şekillerde insanları cez bettirici politikalar sergilemektedir. Bunlardan birisi mevduat faiz oranlarıdır. Her insan bankaya yatırılan paradan kesinlikle kar etmek isteyecektir. İşte tam da bu sırada bankalar kendilerini seçmeleri için çeşitli yol izler.

Mevduatın kelime anlamı, bireyin bankaya yatırmış olduğu vadeli vadesiz para hesabıdır. Mevduat 2 şekilde karşımıza çıkmaktadır. Birincisi vadesiz mevduat, ikincisi ise vadeli mevduattır. Vadesiz mevduatta bireyler paralarını yatırabilmek için öncelikle bir vadesiz mevduat hesabı açtırırlar. İnsanların birçoğunda bu hesap mevcuttur. Vadesiz mevduat hesabında birey bankaya yatırmış olduğu paradan herhangi bir gelir elde edemez. İkinci bir mevduat hesap türü de vadeli mevduat hesabıdır. İnsanlar paralarını bu hesaba yatırdıklarında bir gelir elde etme umudu taşırlar. Çünkü vadeli mevduat hesabında insanlar hangi hesaba nasıl para yatırdıklarının bilmektedirler. Bankaların her 1 ayda, 3 ve 6 aylık, 1 senelik mevduat faiz oranları takip ederek insanlar ona göre paralarını yatırırlar. Bankaların mevduat faiz oranları 2016 yılı içerisinde konjonktürel dalgalanmalar halindedir. Aşırı bir konjonktürel dalgalanma yoktur elbette. Bireyler paralarını bu sayılan zamanlardan biri doğrultusunda yatırdığı zaman vade sonunda elde edeceği kazancı da bilmiş olacaktır. ING bankın yıllık faiz oranı %13tür. Akbank’ına yıllık faiz oranı %12,25tir. TEB bankasının yıllık faiz oranı ise %12,75tir. Türkiye İş Bankası yıllık faiz oranı 9,25tir. İnsanlar bu oranlara bakarak günlük, aylık, yıllık olarak paralarını değerlendirirler.

İlgili  Mevduat için En Yüksek Faiz Veren Bankalar

Mevduat hesabı açılırken dikkat edilmesi gereken hususlar da vardır. Vadeli mevduat hesabı açtırırken paranızın acili yetini bilerek o şekilde paranızı yatırınız. Paranız ne zamana lazım ise o güne kadar faiz uygulamasına giriniz. Çünkü gününü çok gösterip paraya sıkıştığınız zaman bankaların belirtmiş olduğu faiz oranına ulaşmanız için belirtilen süre kadar beklemelisiniz. Eğer beklemezseniz bankanın vermiş olduğu faiz oranından yararlanamazsınız. Anaparayı çekersiniz ve hiç bir getiri sağlayamazsınız. İşte bu yüzden paranızı ne zaman yatırıp ne zaman vadesini sonlandıracağınızı iyi düşünüp karar vermeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Döviz’e Yüksek Faiz Veren Bankalar 2019

Bankalar toplumu nakit para konusunda destekleyen finans kuruluşlarıdır. Yani bankaların ortaya çıkış amacı bu noktadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir