Home / Bankalar / Bankaların 2018 İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Bankaların 2018 İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Bankaların 2016 İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Yeni yılın gelmesi ile birlikte pek çok değişiklik de günlük hayatımıza girdi. Bu değişikliklerden bir tanesi de bankaların faiz oranları oldu. Bankalar birbirleri ile rekabet içinde oldukları için bu yıl ki faiz oranları oldukça düşük seviyelerde. Her banka kendi sistemine göre uygun faiz oranı belirledi. Faiz oranları bankalar arasında da farklılık gösteriyor. Bankaların belirlediği faiz oranları kredinin miktarına ve vade süresine göre şekil alıyor. Tabi ki bu duruma kredi kullanacak olan kişinin kredi sicili de etki ediyor.

İhtiyaç kredilerinin faiz oranları ev ve taşıt kredilerinin oranına göre daha yüksektir. Bunun nedeni ise ev ve taşıt kredisinde alınan aracın ya da konutun ipotek altına alınmasıdır. İhtiyaç kredilerinde ise durum biraz daha farklıdır. İhtiyaç kredisi kullanacak olan kişiler için en uygun banka aktif olarak kullandıkları banka ya da maaş aldıkları bankadır. Kredi kullanacak olan kişinin kredi sicilinin temiz olması diğer bankalardan da ihtiyaç kredisi kullanmalarında olumlu bir adım olmaktadır.

İhtiyaç kredilerinde bankalar genellikle küçük ödeme miktarları kullanıyor. Aylık ödeme miktarının küçük olması kredinin vadesinin uzun süreli olmasını ve kredi çekilen anaparanın düşük miktarlarda olmasına neden oluyor. Ancak isteyen kişiler aylık ödeme miktarlarını artırabiliyorlar. Ancak aylık ödenecek miktar arttıkça faiz oranları da değişmektedir.

Yılbaşı ile birlikte kredi yarışına giren bankalar ihtiyaç kredilerinde 100.000 TL’ye kadar kredi verebiliyor. Genellikle maksimum vadenin 60 ay olarak belirlendiği kredilerde faiz oranları ise bankalara göre farklılık gösterse de %1.15 ile %1.80 arasında değerlerde oluyor.  Bankalar kendi kampanyaları kapsamında sundukları kredilerde kredi kullanan kişinin isteğine göre sabit ödeme oranı ya da değişken aylık ödeme tutarı belirliyor.

İlgili  Öğrencilere Hangi Bankalar Kredi Verir?

Geçtiğimiz sene dosya masrafı adı altında alınan ücretin kaldırılmasını önemsemeyen bankalar bu ücretleri kredi kullanan kişiye yansıtmaya devam ediyor. Dosya masrafı ücretlerini isim değişikliği ile ya da kredi sözleşmesinde küçük puntolar ile yazmaya devam eden bankalara bu ücreti ödemeyebilirsiniz. Bu ücreti daha önce kullandığı kredilerde ödemiş olan kişiler bu ücretleri geri alabiliyorlar. Bankalara göre farklılık gösteren dosya masrafı ücretleri ortalama olarak 200 TL ile 400 TL arasında değişiyor. Bu ücretler son 10’da kullanılan tüm krediler için geri alınabiliyor. Dosya masrafı ücretini geri almak isteyen kişiler Kaymakamlıklarda yer alan Tüketici Hakem Heyetine başvurarak uğraşsız bir şekilde geri alabilirler.

 

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Hsbc Eft Saatleri 2019

Bankalardan bir tanesi olan HSBC, günümüzde turuncu bankalar renginden olan bir bankadır. Bankanın müşterileri genelde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir