Home / Bankalar / Bankalararası Kart Merkezi Nedir?

Bankalararası Kart Merkezi Nedir?

Bankalararası Kart Merkezi Nedir

Kısa adı BKM olan kredi kartlarının, banka kartlarının takasını ve mutabakatını sağlamak üzere 1990 yılında kamudan(13) bankalar ve özel Türk bankalarının katkısıyla kurulmuş bir tüzel kişiliktir. Bankalar arası kart merkezi nedir? Bankalar arasında BKM aracılığıyla birbirlerinin adına yapılan banka ve kredi kartı ödemelerinin mutabakatını ve takasını sağlamakla görevlidir. Ödeme sistemleri içerisinde nakit kullanımına gerek kalmaksızın her türlü ödemenin veya para transferlerinin yapılmasını destekleyen bir sistemi oluşturmuştur.

Amaçları arasında takas ve mahsup işlerini yürütmek, kartlı sistemler kurmak ve bunların alt yapılarını oluşturmak, şirket ortakları ve şirketten hizmet temin eden tüzel ve gerçek kişilerin arasında hakemlik yapmak, ödeme sistemlerinde olabilecek sahtekarlıkların önlemesine yardımcı olmak ve önleyici yöntemler geliştirmek, reklam tanıtım ve iletişim faaliyetlerini yürütmek bulunmaktadır. Herhangi bir kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. En önemli amaçlarında biri bankalar arasında yürütülen işlemlerin hızlandırılması, düşük maliyetli ve güvenilir olmasını sağlamaktır. Bankalar arası kart merkezinin 2011 yılında uygulamaya başlanılan Baybay Nakit ile kampanya yayılmıştır. Banka kartlarının kullanımının devlete, ticarete, topluma ve tüketicilere katkıları bu kampanya ile anlatılmıştır. Yapılan son araştırmalara göre nakit para kullananların sayısı hızla azalmaktadır. Gayri nakti ödeme yöntemleri tercih sebebi olmuştur.

Aynı zamanda en yakın atm, temassız işlemler, 3D Secure ve NFC gibi ürünler sunmaktadır. Temassız ödeme sistemi temassız kartınızı temassız okuyucusu olan sisteme yaklaştırarak ödeme işlemlerinin yapılmasını sağlayan bir teknolojidir. Temassız teknoloji NFC özelliği bulunan cihazlar vasıtasıyla Poslar ile ödeme yapma kolaylığı sağlar. NFC ise yakın alan iletişim sisteminin adıdır. İki elektronik cihazın hızla ve güvenle haberleşmesini sağlayan teknolojinin adıdır. Cep telefonundan kredi kartı seçilerek telefon terminale yaklaştırılarak ödeme yapılmasını sağlar. Turnikelerden telefon ile geçişi sağlar, ulaşım ödemelerinde kullanılabilir, stadyumlara girilerek büfelerden alışveriş yapılabilir, iş görüşmelerinde iki telefon birbirine yaklaştırılarak kartvizit transferinde kullanılabilir. POSpara ile iş yerlerinde ki uyumlu POS cihazlarından nakit çekilebilmektedir.

İlgili  Döviz’e Yüksek Faiz Veren Bankalar 2019

BKM bankacılık sektörü olarak teknolojiyi iyi takip eden ve kendi sistemine entegre eden, kullanımını yaygınlaştıran bir kuruluştur.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Hsbc Eft Saatleri 2019

Bankalardan bir tanesi olan HSBC, günümüzde turuncu bankalar renginden olan bir bankadır. Bankanın müşterileri genelde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir