Home / Bankalar / Bankalar Neden Batık Borçları Satarlar?

Bankalar Neden Batık Borçları Satarlar?

Batık borçlar neden satarlar

Son yıllarda bankalara borcu olup da ödeyemeyen kimselerin,  bir süre sonra varlık yönetim şirketlerine borçlu olduklarını öğrenmeye başladık. Yani bankalar açısından batık olan borçlar uygun fiyatlarda varlık yönetim şirketlerine satılmaktadır. Peki ,  bankalar neden batık borçları satarlar ? Aslında bunun cevabı çok basittir. Bankaların çalışma şekilleri kişilerin borçlarının tamamen ödemeleri konusunda yetersiz kalmaktadırlar. Bu sebep ile de batık borçları ne kadara satarsam benim için o kadar kardır mantığı ile hareket etmektedirler. Kısaca amaçları da daha fazla zarar etmemektir.

Kişilerin yaşadığı maddi zorluklar sebebi ile borçlarını ödeyemediklerini neredeyse her gün duymaktayız. Sayıları binleri / milyonları bulan kişiler ödeyemedikleri için her geçen gün giderek daha da artan bir borcun altında kalmaktadırlar. Buda ödenemeyen borcun daha da ödenemez bir hale gelmesine yol açmaktadır. Fakat bankalar alacaklı oldukları borcu açık artırma usulü ile varlık yönetim şirketlerine satmaktadır. Varlık yönetim şirketleri de bu borçları gayet uygun ödeme planı ile kendi kar oranlarını da koyarak borçlu olan kişilerden alabilmek için yeniden yapılandırmaktadırlar. Böylece kişi,  banka ve varlık yönetim şirketi bu yöntem ile iyi veya kötü bir şekilde bu işten sıyrılabilmektedir. Bankanın batık borçları satmasında asıl ana nedende borçları tahsil edememektedir. İlk olarak uyarı ile başlayan süreç zamanla yasal işlemlere kadar ilerlemektedir. Yani gittikçe ödenemez hale gelmektedir. Bu durum kişiyi değil, bankayı da sor duruma sürüklemektedir.

İlgili  Garanti Bankası Döviz Hesabı Nasıl Açılır

Artık varlık yönetim şirketlerinin de yasal olarak kurulup hizmet vermeye başlaması sonucunda bu olumsuz durum ortadan kalkarak bir nebze de olsa çözüme kavuşmaktadır. Yani banka ne kadar kurtarabilirse alacağından,  kişide borcunu yasala olarak ödeyerek bu durumdan kurtulmaktadır. Varlık yönetimi şirketi de, gayet uygun fiyata aldığı krediyi bir miktara üzerine kar payı koyarak kişiden tahsil etmektedir. Sonuç itibariyle ise bu işten karlı çıkan taraf varlık yönetim şirketi olmaktadır. Fakat bankada batıkta olan borcun bir kısmını alabildiği için, kişide borcunu yapılandırabilerek ödediği için bu işten karlı çıkmaktadırlar. Yine de unutmamalıyız ki; kredi çekerken ödeme durumumuz ve gerçek bir ihtiyaç dogması sonucunda çekilmelidir. Ödeyemeyeceğimiz bir külfetin altına girip ne kendimizi nede karşı tarafı zorda bırakmamalıyız.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Hsbc Eft Saatleri 2019

Bankalardan bir tanesi olan HSBC, günümüzde turuncu bankalar renginden olan bir bankadır. Bankanın müşterileri genelde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir