Home / Bankalar / Bankalar Nasıl Para Kazanır?

Bankalar Nasıl Para Kazanır?

Bankalar Nasıl Para Kazanır?

Bankalar kredi, kambiyo ve faiz karşılığı para kaynağı sağlayan finansal kuruluşlardır. Çeşitli türleri olmakla ilk ortaya çıkış nedenleri kıymetli eşya ve evrakları saklama ihtiyacından kaynaklanmıştır. Zaman içinde genişleyen ticari işlevleri itibariyle günümüz ekonomilerinde önemli faaliyet sahaları bulunan bankalar nasıl para kazanır? Maddeler halinde özetlersek;

Mevduat işlemleri;

Bankaların günümüzde en önemli para kaynakları kurumsal ya da bireysel yatırımcılardan topladıkları mevduatlardır. Bu kaynaklar gerek koruma amaçlı gerekse de piyasa koşullarının faiz ve yatırım olanaklarından faydalanmak amacı ile birikimlerini bankalara yatırarak değerlendirirler. Bankalar için mevduat yalnızca nakit varlıklardan oluşmaz, kıymetli varlıkların tamamı mevduat sayılabilir. Bankalar bu mevduatları sahiplerinin belirlediği vadeler süresince ticari faaliyetleri doğrultusunda kullanarak gelir elde edebilir. Bu faaliyetler genellikle yatırım ve kredi taleplerinin değerlendirilmesi ile gerçekleşmektedir. Bu faaliyetleri sırasında bankalar mevduat sahiplerine de belirli faiz ödeyebilirler.

Parasal bankacılık işlemleri;

Bankalar çeşitli para aktarma, dönüştürme ve ödeme işlemlerinin yapılabildiği kuruluşlardır. Tüm bu işlemler için belirli komisyon bedelleri tahsil edebilen bankalar bu şekilde gelir elde edebilmektedir. Yurt dışına para aktarma, hesaptan hesaba havale, banka şubesinden başka bir başka şubesine yapılan elektronik fon transferleri ile kredi işlemleri ile ilgili dosya masrafları, sigorta işlemleri bu sınıfa dahil edilebilir.

İlgili  İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Yatırım işlemleri;

Bankalar borsalar, ya da foreks piyasaları gibi çeşitli sermaye piyasalarına yatırım yapılabilmesine aracılık ederek, ya da bizzat kendisi sahip olduğu sermayeyi bu alanlarda yatırım amaçlı kullanarak gelir elde edebilirler. Bu yatırımlar menkul kıymetlerden oluşabildiği gibi gayrimenkul yatırımlarından da oluşabilir. Bizzat bankanın kendisi yatırımlar yaparak ticari faaliyetlere ortak olabilir. Bu faaliyetlerden gelir elde edebilir.

Koruma ve saklama hizmetleri;

Bankalar kişi ve kurumların kıymetli ve korunması gerekli varlıkları için güvenli ortamlar oluşturarak bunları belirli vadeler süresince saklayarak, karşılığında gelir elde edebilirler. Pek çok bankanın bununla ilgili olarak kullanıcılarına sunduğu kiralık kasalar şeklinde sunduğu saklama olanakları mevcuttur. Kıymetli mücevherattan, tapu hisse senedi gibi kıymetli evraklara kadar pek çok şey bu alanlarda saklanabilir. Banka bu hizmetlerini aylık ya da yıllık bazı bedeller tahsil ederek gerçekleştirirler.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Yapıkredi Eft Saatleri 2019

Koç grubunun bankalarından bir tanesi olan Yapıkredi bankası mevcut ve yeni müşteri ile hizmet vermeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir