Home / Bankalar / Bankalar Kredileri Hangi Durumlarda Geri Çağırabilir?

Bankalar Kredileri Hangi Durumlarda Geri Çağırabilir?

Banka Kredileri Nedir?

Bireysel ya da kurumsal olarak ihtiyaç halinde bankalara müracaat ederek temin edilen paraya banka kredisi denmektedir. Bu yazımızda bankalar kredileri hangi durumlarda geri çağırabilir sorusunun cevabını arayacağız. Böylece çoğu kimsenin kafasını kurcalayan ve özellikle ekonomik olarak sıkıntıların yaşandığı günümüzde net bilgi almak isteyen kimseler için hazırlanan yazımızın faydalı olmasını diliyoruz. Genel olarak her bankanın kredi verme şartları ve oranları aynı olsa bile yine de bazı nedenlerden ötürü farklılıklar meydana gelebiliyor. Ancak bireysel ya da kurumsal olsa da bazı durumlarda ve de nedenlerle bankalar ‘Genel Kredi Sözleşmesi’ni feshedip verdikleri kredileri geri çağırabilmektedirler.

Bankalar Kredilerinin Geri Çağrılma Durumları

Banka ve müşterilerle beraber hazırlanan ‘Genel Kredi Sözleşmesi’ne geri çağrılma ile ilgili bir hüküm konulmuş ise bankalar kredileri geri çağırabilir. Yani kredi müşterisinin mali durumu, ödeme gücünün önemli düzeyde bozulması halleri veya müşteri tarafından gösterilen teminat değerinin büyük oranda azalması, kredi henüz hiç kullanılmamış ya da kredi limiti dolmamış ise bu gibi durumlarda banka Genel Kredi Sözleşmesi’ni tek taraflı olarak feshedebiliyor. Aslında bankalar kredileri hangi durumlarda geri çağırabilir sorusunun ana cevabı budur. Herhangi bir bankadan kredi alan müşterinin mali durumu kredi alırken iyi olabilir ancak sonradan müşterinin ekonomik durumunun bozulması durumu bankaları böyle bir davranışa itmektedir. Bundan dolayı henüz herhangi bir işlem başlamamış olan ve geri ödeme durumunda şüpheler yer alan bir kredinin banka tarafından feshedilmesi hakkının olması doğaldır. Ancak bu duruma itiraz edilen uygulamalar da bulunmaktadır. Özellikle kurumsal anlamda alınan kredilerin geri çağrılması mevcut firmaların yaptıkları yatırımların çökmesi anlamına gelir ki bu da istihdam açısından pek de istenmeyen bir durum olarak karşımıza çıkacaktır.

İlgili  Yüksek Tutarlı Kredi Çekme Yolları

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Çalışmayan Ev Hanımlarına Maaş Bağlanır Mı?

Çalışmayan ev hanımlarına maaş bağlanır mı? konusunda devletimizin yardım olanakları genelde çalışan anneleri kapsamaktadır. Çalışan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir