Home / Bankalar / Bankalar Hangi Bakan ve Bakanlığa Bağlıdır?

Bankalar Hangi Bakan ve Bakanlığa Bağlıdır?

Bankalar Nereye Bağlıdır?

İnsanların yatırım veya parasal ihtiyaçları olduğu zaman başvurdukları ilk yer bankalardır. Çünkü bankalar finansal yönetimin ve maddi yatırımların, piyasadaki maddi olarak en küçük çaplı bireyden, maddi olarak en büyük olan bireye kadar herkesin başvurabileceği şekilde işlediği kurumlardır. Yani aynı bankanın aynı şubesine küçük esnaf da yatırım yapabildiği gibi, holdingleri olan bir iş adamı da yatırım yapabilmektedir. Toplum açısından böylesine büyük ortak bir maddi havuz olan bankaların, konumu dolayısı ile arz ettiği önem büyüktür. Çünkü eskiden insanlar yatırımlarını yastık altına ya da daha başka alanlarda birinci elden yapmaktayken, 20. yüzyıldan itibaren bankacılığı ülkemizde de tam ve gerçek anlamıyla gelişmesi ile artık günümüzde yatırımlarını bankalara yapmaktadırlar. Örneğin artık insanlar biriktirdikleri parayla bilezik almaktansa, vadeli mevduat hesabına para yatırarak parasını daha da değerlendirmeyi tercih etmektedir. Peki bu kadar önemli olan bankalar hangi bakan ve bakanlığa bağlıdır?

Bankalar kuruluşlarına göre kısmi özerk olup Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun denetimine tabiidir. Bunun haricinde bir ülkenin iç ve dış ilişkilerinin yönetilmesinde en yetkili yürütme erki Başbakan olduğu için ve bankacılık gibi finansal alanlar da içi ilişkilerdeki yürütme erkinin hâkimiyet alanında bulunduğu için, devlet kademesinde bankaların bağlı olduğu en üst makam başbakanlık, bunun alt kurumu olarak ise başbakanın atadığı ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısıdır.

İlgili  Garanti Bankası Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bankalar kuruluşları itibarı ile kısmen özerk olabilirler, örneğin özel bankalar devlet bankalarına nazaran daha özgür hareket edebilir. Çünkü özel girişimlerde devlet daha geniş bir serbesti tanımıştır.

Şu anki ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı, kendisi de bir ekonomist olan Mehmet Şimşek’tir. Mehmet Şimşek Ankara Üniversitesi İktisat Fakültesinde lisans eğitimini tamamlamış, ardından yüksek lisans yapmak üzere İngiltere’ye University of Exeter’e gitmiştir. Ardından ABD’ye giden ve orada önde gelen birçok uluslararası yatırım bankasıyla çalışan Mehmet Şimşek 2007 yılında AK Parti’den Gaziantep Milletvekili olarak meclise girdi. Bu dönemden günümüze kadar halen milletvekilliği devam eden Şimşek 2015 yılında Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından eski başbakan yardımcısı Ali Babacan’ın yerine getirilmiş ve hala Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görevine devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Döviz’e Yüksek Faiz Veren Bankalar 2019

Bankalar toplumu nakit para konusunda destekleyen finans kuruluşlarıdır. Yani bankaların ortaya çıkış amacı bu noktadan …

One comment

 1. Ben devlet memuru emeklisiyim
  T.C.Z.B 40.000 tl ev kredisi aldım
  Almaz olaydım
  Dask başım üstüne iki tane biri 46 tl öbürü 77 tl
  Hayat sigortası çok 595 tl
  Birde ev poliçesi oda 180tl
  Lütfen hakkı olan parayı kessin ama
  Haksız alınan paramı iade etti LÜTFEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir