Home / Bankalar / Bankalar Eve Haciz Getirir mi?

Bankalar Eve Haciz Getirir mi?

Bankalar Eve Haciz Getirir mi?

Gerek zaruri ihtiyaçlar gerekse şahsi ihtiyaçlar için kişiler nakit para ihtiyacı duyarlar. Bu ihtiyaçlarını karşılamanın en sık rastlanan yolu banka kredileridir. Kişiler önce kendi ihtiyaçları doğrultusunda seçtikleri bankaya kendilerine uygun olan kredi için başvururlar. Gerekli evrak işleri tamamlandıktan sonra bankaya göre değişen vade ve faiz oranlarıyla karşılıklı sözleşme imzalanır.

Kredi çeken kişilerin üstüne düşen çektikleri kredi taksitlerini gününde ödemektir. Düzgün ödenen krediler daha sonrasında ihtiyaç duyabileceğiniz başka krediler içinde referans oluşturmaktadır. Düzgün ödenen taksitler bir sonraki kredinin çıkma olasılığını doğrudan etkilemektedir.

Sadece kredi borcu değil, bankalara ait kredi kartı borçları içinde düzgün ödeme çok önemlidir. Kredi kartı ekstrelerinin borcunun geç ve düzensiz ödenmesi de kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. Bankaya ne şekilde borçlanmış olursanız olun bu borçlar ödenmediği takdirde ödemediği her gün için banka sözleşmenize göre değişkenlik gösteren gecikme faizi borcunuza eklenecektir.

Bankalar eve haciz getirebilir mi? Evet getirebilir.  Bankalar belirli bir süre gecikme faizi uygulamasından sonra başka yollara başvurur. Bazı bankalar kişilere mail ya da telefon aracılığıyla uyarılarda bulunur. Bu uğraş ve uyarılardan sonra eğer banka borçlarını tahsil edemiyorsa yasal süreci başlatır. Önce bankanın size temin etmiş olduğu imkânların önünü kesmeye başlar kredi kartınıza veya hesabınıza bloke koymak gibi. Hukuki sürecin başlatılacağı uyarısından sonra sonuç alınamazsa banka haciz işlemleri için yasal süreci başlatır.

İlgili  Yapı Kredi İlk Param Nedir?

Bankalar öncelikle icra dairelerine yasal yollarla başvurularını yaparlar. Başvuru sürecinden sonra banka aradan çekilir devreye avukatlar ve icra daireleri girer. İcra dairesi bankaların başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra borçlu kişiye borçlarını 7 iş günü içerisinde ödemesini aksi takdirde haciz işlemlerini başlatacağını tebligatla tebliğ eder.

Bazı borçlular tebligatı teslim aldıktan sonra avukatlarla veya bankayla anlaşarak borçlarını yeniden yapılandırabilirler. Ancak borçlu kişi 7 iş günü içerisinde icra dairesine borçları için itiraz etmez yada borçlarını ödemez ise haciz memurları devreye girer. Bu memurlar borçlunun ister ev adresine ister iş adresine haciz için giderler. Borçlu kişi adreslerde olsun veya olmasın haciz işlemini yapmaya yetkilidir. Hatta kapı açılmaz ise kapıyı açtırmaya ve kanunlar çerçevesinde mallarına haciz koymaya da yetkilidirler.

Ancak son dönemlerde borçlu kişi sigortalı ise ev haczi yerine kişinin maaşına kanunlar çerçevesinde belirlenen tutarlarla kesinti yöntemi de uygulanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Hsbc Eft Saatleri 2019

Bankalardan bir tanesi olan HSBC, günümüzde turuncu bankalar renginden olan bir bankadır. Bankanın müşterileri genelde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir