Home / Bankalar / Bankalar Eve Haciz Getirebilir mi?

Bankalar Eve Haciz Getirebilir mi?

Kredi Borcu Yüzünden Eve Haciz Gelir mi?

Bankalar öncelikle kredi verirken ve kredi kartı verirken kredi notu gibi kriterler eşliğinde size hizmet verirler. Çünkü risk alan taraf olmayı sevmezler. Geri ödeme alabileceği işlemleri onaylamaya çalışırlar. Fakat olağan gitmeyen bir takım işlemler sonucu ödemenizi yapamazsanız yine alım için kendi yöntemlerini devreye sokarlar. Bu esnada size bir takım önerilerde bulunacağım. Bazı uyanık banka ve banka avukatları müşterileri korkutma yolu ile borçlarını ödetmeyi seçiyorlar. Bu yöntem çok saçma ve gereksizdir. Bilinçli olan hiç kimse bu yöntemi onaylamaz.

Korkutmadan kastımız, avukat sürekli gereksiz ve rahatsız edici saatlerde bile arayıp borcu şu tarihe kadar ödemezseniz hapis cezası alacaksınız gibi cümleler kurabilirler. Bunlara kanmayın. Tamam ortada bir borç var ama bunun ödemesi için gerekli yasal işlemler varken, bu tarz bir yöntem kabul edilemez. Öncelikle borçlarınızın ilk aşaması faiz olarak size döner. Bu esnada yine ödemenizi yapamazsanız ve borçlar katlanarak artmaya devam eder ise bu sefer hukuki yollara başvurulur. Bu hukuki işlemler sonucu takip devam ederek son işlem olan hacize kadar gidebilir. Haciz işlemi de bankanın eli veya avukat eliyle yapılan bir işlem kesinlikle değildir. Bu işlem bankanın İcra Müdürlüğü’ne yapacağı başvuru ile başlar.

O aşamadan sonra sizin işlemleriniz ve haciz işlemleri tamamen İcra Müdürlüğü ile devam eder. Yani banka aradan çekilir. Size buradan yapılacak bir tebliğ sonrası 7 gün süre tanınır. Ayrıca bu süre içerisinde borcu ödemeniz beklendiği gibi itiraz hakkınızda bulunmaktadır. Bu süreçleri geçiren müşteri eğer itirazda bulunmaz veya borcunu yine ödemez ise o zaman haciz işlemleri devreye girer.

İlgili  Temyize Cevap Süresi

Müşterinin ev adresine ve var ise işyeri adresine icra için gidilir. Müşteri bu adreslerde yok ise bir kapı uygun şekilde açtırılıp gerekli işlemler yapılır. Ayrıca var ise maaşına da yine haciz uygulanabilir. Bunun için sigortalı olarak çalışıyor olmanız gerekir. Aynı zamanda maaşa konulan haciz belli oranlarda olmaktadır. Yani tüm maaşa uygulanmaz. Ek bilgi olarak emekli bir müşterinin maaşına haciz işlemi uygulanmamaktadır. Yani emekliyseniz maaşınıza dokunamazlar. Bunu da bilmenizde yarar var.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Burgan Bank EFT Saatleri 2019

Eft yapmak belirli saatler dışında yapıldığı anda işleminiz bir sonraki iş gününe sarkabiliyor. Bunu önlemek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir