Home / Bilgiler / Bankalar Dışında Kredi Veren Yerler

Bankalar Dışında Kredi Veren Yerler

Bankalar Dışında Kredi Veren Yerler

Günümüzde pek çok kişi araç almak, ev almak ya da ihtiyaçları için kredi kullanmak zorunda kalıyor. Kredi kullanmak da bu nedenlerden ötürü oldukça yaygınlaştı. Ancak kredi kullanacak olan kişinin kredi sicilinin temiz olması gerekiyor. Pek çok kişi kredi sicilinin kötü olması nedeni ile bankalardan kredi kullanamıyor. Kredi sicilinizin temiz olup olmadığını anlamak için bankaların özel servisleri yer alıyor. Peki ya kredi sicili sorunlu olanlar nasıl kredi kullanabilir?

Bir bankadan kullanılan kredi kartı ya da kredinin ödenmemesi durumunda kişinin kredi sicili bozuluyor. Peki ya kredi sicilinin bozulması sadece o bankayı mı kapsıyor? Elbette ki hayır. Bankalar kredi ya da kredi kartı kullanan kişileri birbirleri ile paylaşıyorlar. Yani kredi sicili bozuk olan bir kişi başka bir bankadan kredi almak için başvurduğunda bozuk sicil yine karşısına çıkıyor. Bu durum sicili temiz olan kişiler için de uygulanıyor. Yani kredi sicili temiz olan kişiler de bankalar arasında bilgi paylaşımı kapsamında yer alıyor.

Paraya ihtiyacı olan ve kredi sicili sorunlu olan kişiler için devlet izni ve özel yetkisi ile kredi veren kurumlar mevcut. Bu kurumlardan kredi almak hem daha kolaydır hem de sicilinize verilen önem bankalardan daha azdır. Türkiye’de özel izin ve yetki ile kredi veren kurumlar arasında Oyak, Polsan, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kurumları yer almaktadır. Bu kurumlardan dışında Kosgeb de kredi vermektedir. Ancak Kosgeb’ten kredi alabilmek için yeni iş kurmak ya da var olan işi büyütmek gerekir. Yani Kosgeb’den kredi kullanmanın şartı kobi olmaktan geçiyor.

İlgili  Emekli Bonus Kredi Kartı Başvurusu

Bankalar dışında kredi veren kurumlar Oyak, Polsan, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ve Kosgeb ile sınırlıdır. Bunların dışında bir kişi ya da kurumdan kredi kullanmak isteyenlerin oldukça dikkatli olması gerekir. Tefeci olarak adlandırılan kişiler zor durumda olan ve krediye ihtiyacı olan kişileri ve ailelerini zor duruma sokuyor. Tefeciler verdikleri kredilere yüksek faiz ve düşük vade uygulamaktadır. Yüksek faiz oranları bankaların oldukça üstünde miktarlardadır. Bazı durumlarda tefecilerden kredi kullanan kişiler anaparadan fazla geri ödeme yapmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir