Home / Bilgiler / Bankacılık Alanında Faiz Uygulanan Hesaplar

Bankacılık Alanında Faiz Uygulanan Hesaplar

BANKACILIK ALANINDA FAİZ UYGULANAN HESAPLAR

Bankacılık sektöründe günümüzde çeşitli isimlerle piyasaya sürülen ve yatırımcıların ilgisini çekmeyi hedefleyen ürünler mevcuttur. Bu ürünlerden en çok kullanılanları risksiz bir yatırım amacını hedefleyen, faiz getiren yatırım araçlarıdır. Bunlar bildiğimiz klasik vadeli hesap, likit fon hesabı ve marifetli, kazanç hesap gibi her bankanın çeşitli adlarla yatırımcılara sunduğu hesaplardır

Vadeli Hesap

Vadeli Hesap, içerisine yatırılan yatırım miktarının belirtilen süre boyunca banka tarafından işletilmesine müsaade edilmesi durumunda belirtilen faiz miktarını veren hesap tipidir. Bu hesaplarda günlük, aylık ve yıllık faiz olmak üzere üç tip faiz çeşidi işletilir. Bu faiz türünün en önemli avantajı diğer faiz hesaplarından daha yüksek oranda getirisi olmasıdır. Ancak bu hesaplarda da “vade bozulması” diye adlandırılan ve vade zamanından önce yatırımın çekilmesi halinde belirtilen faiz miktarının tamamının sıfırlanması durumu söz konusudur.

Likit Fon Hesabı

Likit fon hesapları bankaların bünyesinde bulunan B tipi likit fonlar ve Devlet Tahvilleri ile yapılan faiz hesabı şeklidir. Bu tip faiz hesabında kazanılan miktar çok az olsa da, teminatın tamamı devlet tarafından garanti altındadır. Herhangi bir sebepten dolayı yaşanabilecek para problemleri devlet tarafından karşılanır. Bu hesabın dezavantajı mesai saatinden sonra yapılan işlemlerde fon ve devlet tahvili alış- satış fiyatları arasında büyük fark oluşarak, bu anlarda bozulmak istenen fonların zarara sebep olmasıdır.

İlgili  İnternet Bankacılığı ile Vergi Sorgulama ve Ödeme

Marifetli/ Kazanç Hesap

Son zamanların en çok kullanılan hesap tipidir. İnsanlardaki “bankada boş boş duracağına değerlensin” sisteminin üzerine kurulu bir faiz hesabı şeklidir. Bu hesapta faiz günlük olarak işletilir. Hesaptan para çekilip eklenmesi gibi durumlarda “vade bozulması” gibi bir durum söz konusu olmaz. Hafta sonları ve mesai saatlerinde teminattan çekilen miktar herhangi bir zarara sebep olmaz. Ancak bu faiz hesabıtipinde faiz oranı düşüktür. Birçok banka tarafından bu tip hesaplarda yatırıma dönüştürülebilecek miktarların alt ve üst limitleri sınırlandırılmıştır. Bu limitler dışında yapılan yatırımlar değer kazanmamaktadır. Birçok para birimi ile işlem yapılabilmekte ve bazı bankalar tarafından bu tip hesaplar arasında transfer yapılabilmektedir. Ayrıca yapılan yatırım vadesiz bir hesapta bulunmadığından, standart 10.000 TL’lik devlet güvencesi altında değildir. Bu sebeple yatırımcılar tarafından, özellikle kendileri için yüksek olan meblağlarda yatırımlarda pek tercih edilen bir yöntem değildir.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir