Home / Bankalar / Bankacı Olmak İçin Ne Kadar Okumak Gerekir?

Bankacı Olmak İçin Ne Kadar Okumak Gerekir?

Bankacı Olmak İçin Ne Gerekir?

Bu yazımızda sizlere bankacı olmak için ne kadar okumak gerekir sorusunun cevabını vereceğiz. Hemen her meslek dalında belli başlı okullarda okumak şarttır. Ve bu alanlarda bir meslek sahibi olabilmek için hangi okullarda okumak gerektiğini bilmek faydalı olacaktır. Çünkü aksi halde rotası olmayan bir gemisi misali okullarda geçen yıllar bir anlamda boşa kürek çekilen zamanlar olacaktır. Bundan dolayı belli bir meslek dalında ilerlemek önemlidir. Bu kapsamda düşünüldüğü zaman özellikle ilköğretim çağından itibaren her öğrencinin ilgi alanına göre ve yeteneklerine göre ilgili okullara gönderilmesi büyük önem arz etmektedir. Buna bir örnek vermek gerekirse bankacı olmak isteyen ve yetenekleri bu yönde olan öğrencilerin bu alan yönelmelerini sağlamak faydalı olacaktır.

Bankacı Olmak İçin Hangi Alanlara Gitmek Gerekir?

Bu yazımızın konusu olan bankacı olmak için ne kadar okumak gerekir sorusundan ziyade bankacı olabilmek için hangi alanlara yönelmek gerekir sorusu daha önemlidir. Çünkü bankacı olabilmek için okumak gereken yıldan ziyade okunması gereken okul seviyesi ve türü önemlidir. Örneğin lise, önlisans ya da lisans seviyelerinden hangilerini okumak bankacı olabilmek için yeterlidir? Buna her biri için farklı açıklamalar getirebiliriz. Örneğin liseler için Ticaret Meslek Lisesi’nde yer alan ‘Muhasebe’ bölümünü bitiren bir öğrenci pekala bir bankada iş bulabilir. Ancak bu durum her banka için geçerli değildir. Bazı bankalar belli çalışma pozisyonları için lise mezunu eleman alımı yapabilmektedir. Bu şekilde olunca 12 yıl okuyan birisi bankacı olabilmektedir.

İlgili  Banka Kartı Nasıl İptal Ettirilir?

Bankacı olabilmek için bir diğer okul türü ise önlisanstır. Önlisans ‘Bankacılık ve Sigortacılık’ alanlarını bitiren bir kimse de yine bankaların başvuru türlerine göre bankacı olabilmektedir. Bu durumda da yine ilgili bankalarca yayımlanan ilanları takip etmek gerekecektir. Bu yolla bankacı olabilmek için 12 + 2 = 14 yıl okumak gerekir.

Son olarak bankacı olmak için ne kadar okumak gerekir sorusuna verilecek cevap 4 yıllık bir üniversite okumaktır. Özellikle ekonomi alanında okuyanlar daha rahat bankacı olsa da farklı bölümlerden de alım yapılabilmektedir. Üniversite mezunu bankacı da 12 + 4 = 16 yıl okuduktan sonra bankacı olabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Hsbc Eft Saatleri 2019

Bankalardan bir tanesi olan HSBC, günümüzde turuncu bankalar renginden olan bir bankadır. Bankanın müşterileri genelde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir