Home / Kredi Notu / Banka Kredibilite Sorgulama

Banka Kredibilite Sorgulama

Banka Kredibilite Sorgulama kişinin kredi çekip çekemeyeceğini ve çekebilecekse ne kadar tutarda kredi kullanabileceğini sorguladığı bir sitemdir. Kredi notunun belirlenmesi sonucu oluşan kredibilite Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi notuyla mevcut durumdaki mali getirilerin toplamından oluşan bir sistemdir. Bankalar kredi başvurusu yapan kişi ve kurumların öncelikle Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi notlarına bakarlar. Kredi notu kredi vermeye uygun olan kişiler sonrasında mevcut gelirleri ve varsa taşınmazlarının istedikleri krediye oranına bakılarak kredibiliteleri belirlenir.

KREDİ NOTU NASIL OLUŞUR

Kişinin kredi notu geçmiş mali kayıtlarının ortalamasından oluşmaktadır. Geçmişte çektiğiniz krediler ve kullandığınız kredi kartlarının düzenli ödenmesi bu kredi notunu etkileyen en önemli faktörlerdir. Ticari işletmelerin verdiği çek ve senetlerin zamanında ödenip ödenmemesi de bu notu etkilemektedir. Ayrıca faturalarınızı düzenli ödemeniz de notunuz üzerinde etkiye sahip olmaktadır. Düzensiz ödemeler kredi notunu kısa süreler içerisinde aşağıya çekebilirken, düzenli ödeme yaparak kredi notu ancak 6 ay gibi bir süre zarfında yükseltilebilmektedir. Kredi geri ödemelerini garanti altına almak için bankaların başvurduğu kredi notu genel değerlendirmede 800 puan ve üzeri yüksek kabul edilirken bu puanın altında olanlar düşük puanlı ve risk içeren kişiler olarak görülmektedir. Kredi notunuzu bankalar aracılığıyla öğrenebileceğiniz gibi Kredi Kayıt Bürosunun internet sitesinden ve 9 bankanın ortaklığıyla kurulan Findeks sisteminden bu notu rahatça öğrenebilirsiniz.

KREDİBİLİTE NASIL HESAPLANIR

İlgili  Ev Kredisi İçin Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunuzun yüksek olmasıyla birlikte bankalar çekeceğiniz kredi miktarının aylık ödemelerinin aylık gelirinizin yarısını geçmemesini istemektedir. Bu durumda aylık 4000 TL geliri olan bir kişi 2000 TL’ye kadar aylık ödemesi olan bir krediyi çekme imkanına sahiptir. Aylık ödeyeceğiniz taksit tutarı miktarına göre faiz oranıyla hesaplanan kredi miktarını çekebilirsiniz. Bundan daha fazla kredi çekmek isterseniz bankalar duruma göre ya kefil isteyeceklerdir veya başka gelir bildiriminde bulunmanızı talep edebileceklerdir. Kredibilite hesaplaması kredi notunuz ve gelirlerinizin kredi çekeceğiniz tutara olan oranı ölçüsünde hesaplanan bir sistemdir. Bankalara göre değişiklik gösterebilen uygulamalara da rastlanabilir. Bazı bankalar kredi notu düşük kişilere kredi imkanı verebilmektedir. Bu tip kredilerde faiz oranları yüksekken vadelerde düşük olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir