Home / Bilgiler / Banka Kredi Notum Düşük Nasıl Yükselir

Banka Kredi Notum Düşük Nasıl Yükselir

Kredi notu, kredi çekmek isteyenler için üzerinde durulması gereken önemli bir noktadır. Eğer kredi notunuz düşük ise, bunu yükseltebilmek için uzun vadede bazı işlemler yapmanız gerekiyor. Bireylere ait olan kredi notları, TBB ve KKB kurumları tarafınca kayıt altında tutuluyor. Sizin kredi notunuz da hesaplanırken, hangi banka ile çalışıyorsunuz, ödeme düzeniniz nedir, borç durumunuz nedir, daha önce kullandığınız krediniz var mı, kartınızın veya kartlarınızın limitleri gibi durumlara bakılmaktadır. Bu şekilde kredi notu hesaplama işlemi yapılmaktadır. Bankalar ile yaptığınız çalışmalara göre kredi notunuz iniş veya çıkış gösterebilir. Kredi ödemelerinizi veya kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmadığınız zamanlarda kredi notunuzda düşüş yaşanması kaçınılmaz bir sonuç olacaktır.

Banka Kredi Notu
Banka Kredi Notu

Banka kredi notu kısa zamanda yükseltilemez. Kredi notunu yükseltmek için ilk yapılması gereken şey, bankaya veya bankalara olan borçların ödenmesi olacaktır. Kredi kartı veya çekmiş olduğunuz kredilerin borçları dışında faturalarınızı da kredi kartına yansıttıysanız, onları da ödemeler içerisine almanız gerekiyor. Tabi ki sadece borçları ödemek ile kredi notunuz yükselmeyecek. Pürüzlü işlemleri hallettikten sonra ondan sonraki dönemde kullandığınız kartınızın ödemelerini düzenli yapmanız ve doğru hamlelerde bulunmanız karşılığında kredi notunuzu yükseltebileceksiniz. Kendinizi zora sokmadan bu işlemleri yerine getirebilmek için, bankanızdan size düşük limitli bir kredi kartı çıkarmasını talep edebilirsiniz. Bu sayede harcamalarınızı da çok daha kolay kontrol edebileceksiniz. Kredi kartı ile yapacağınız harcamalar sonrası borcunuzun sadece asgari tutarını değil, tamamını ödemeniz halinde uzun vadeli zaman sonunda kredi notunuz da yükselecektir.

İlgili  Kredi Notu Kaç Olursa İyidir?

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nedir?

Türkiye’nin en üste düzeydeki askeri birliğinin bordo bereli olduğunu herkes bilir. Bordo bereli olabilmek ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir